Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.08.2019, 12:05

STK nemusí byť nočná mora. Poradíme, ako sa jednoducho vyhnúť komplikáciám

Problémom pri technickej alebo emisnej kontrole sa dá jednoducho vyhnúť. Stačí vozidlo dôkladne skontrolovať, no ešte predtým sa o auto dobre starať.

STK nemusí byť nočná mora. Poradíme, ako sa jednoducho vyhnúť komplikáciám
Zdroj: Reuters (Ilustračná snímka)

Zrejme každý dobre pozná technickú a emisnú kontrolu vozidla, ktorá je pri starších vozidlách povinná raz za dva roky. Nové automobily majú túto povinnosť až po úvodných štyroch rokoch. 

Pre väčšinu majiteľov postarších vozidiel ide doslova o hotovú nočnú moru, no nemusí to tak vždy byť. Stačí totiž vedieť, čo je pred návštevou STK nutné na aute dôkladne skontrolovať, aby vás počas prehliadky nečakali nemilé prekvapenia.

Pozrite si aj zoznam najspoľahlivejších vozidiel tohto roka, podľa spoločnosti J.D.Power:

​​Zmena zákona káže, že každá stanica technickej a emisnej kontroly musí mať aktuálne namontované kamery, aby tak bol celý priebeh pod drobnohľadom, pracovníci neprižmúrili oči a nenechali prejsť “za všimné” žiadny automobil, ktorý nespĺňa potrebné technické parametre a mohol by byť hrozbou v premávke.

​Ak totiž auto nie je spôsobilé, jednoducho testom neprejde. Namiesto toho, aby ste sa spoliehali na to, že zať od susedov, ktorý pracuje na stanici STK, vás nechá prejsť, musíte si nechať skontrolovať všetky potrebné náležitosti, ktoré budú prechádzať pracovníci STK. Dnes už ani tie menšie nedokonalosti, ktoré vám pred rokmi "prešli", neuniknú pozornosti. Teda, aspoň by to tak malo byť.

Ak si vozidlo pred technickou či emisnou kontrolou nedáte do poriadku, môže to znamenať, že absolvujete STK neúspešne a budete si ju musieť zopakovať. V prípade závažnejších chýb na automobile to môže vyjsť majiteľa spolu s opravami oveľa drahšie. Ako sa tomu teda vyhnúť a ušetriť minimálne 35 eur za opakovanie technickej a emisnej kontroly?

Tieto veci povinne skontrolujte

Ešte pred cestou na STK či EK je potrebné zistiť, či máte všetky potrebné doklady, ktoré musíte pri kontrole predložiť. Ide o osvedčenie o evidencii časť II (veľký technický preukaz) a v prípade, že máte namontované plynové zariadenie, potrebujete tiež protokol o montáži systému LPG alebo CNG.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 60% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.