Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.08.2019, 11:50

Bazár nemusí byť pri kúpe jazdeného auta istota. Odborníci radia, na čo si dať pozor

Kúpa "jazdenky" so sebou nesie mnohé pozitíva, ale i negatíva, ktoré vás môžu dostať do problémov.

Bazár nemusí byť pri kúpe jazdeného auta istota. Odborníci radia, na čo si dať pozor
Zdroj: Škoda Auto

Auto z druhej ruky? Je cenovo dostupnejšie a náklady o niečo menej zaťažia rodinný rozpočet. Avšak aj tu je potrebné byť obozretný a dať pozor na niekoľko vecí, aby človek nakoniec neskončil bez auta, aj bez peňazí. Pritom až polovica kúpených vozidiel na našom území sú už jazdené autá. Kupujeme ich v bazároch alebo na základe súkromného inzerátu na internete.

Na tom by nebolo nič zlé, keby ich nové - staré auto nemalo v skutočnosti podstatne viac najazdených kilometrov, než uvádzal predajca. Dáta Asociácie overovateľov vozidiel ukazujú, že až 60 až 80 percent jazdeniek má stočené počítadlo kilometrov.

​Či už je to z dôvodu, že bolo búrané, čo predávajúci akosi „zabudol“ spomenúť, alebo preto, že je predmetom lízingu, exekúcie alebo bolo kradnuté. Problémom potom je, že keď sa raz stanete majiteľom takéhoto auta, všetky problémy sú práve na vašich pleciach a predajca či pôvodný majiteľ sú z obliga, pretože dôkladne si preveriť, čo kupuje, je povinnosťou kupujúceho.

„Prípadov, kedy sa nový majiteľ jazdeného vozidla dostane do problémov kvôli neserióznosti predávajúceho, alebo svojej neznalosti, riešime každý deň niekoľko,“ hovorí predseda Asociácie overovateľov vozidiel Jozef Knopp.

„Žiaľ, nie je nič nezvyčajné, že vo finále podvedený človek, namiesto vozidla, ktoré mu malo slúžiť ešte niekoľko rokov, má bez veľkej investície takmer nepoužiteľný a ďalej nepredajný vrak. Prípadne musí platiť lízing za niekoho iného. Nehovoriac o tom, že sa stali už aj naozaj veľké tragédie, keď podvodný predaj stál niekoho iného v takomto aute život,“ dodáva Knopp.

Jazdené vozidlo je teda skutočne veľmi dôležité ešte pred samotnou kúpou dôkladne a odborne preveriť. Stojí to trochu času a peňazí, no ide o dobre investície, ktoré sa odzrkadlia pri využívaní auta.

Realita

Odborníci z Asociácie overovateľov vozidiel majú na základe skúseností jasno v tom, na čo si má dať záujemca pri kúpe auta z druhej (alebo tretej, piatej...) ruky pozor. Niektorí predajcovia totiž vedia perfektne dosiahnuť, aby auto vyzeralo na prvý pohľad a prvú jazdu lepšie a hodnotnejšie, než v skutočnosti je.
Najčastejšou praktikou je stáčanie kilometrov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 64% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.