Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2019, 11:24

Skrytá hrozba v aute. Vodiči sa o túto dôležitú časť vôbec nestarajú, tvrdia odborníci

Pri kontrolách áut v Česku a na Slovensku, v PitStopoch spoločnosti ProfiAuto, bolo zistené, že takmer 60 percent vozidiel malo v systéme nekvalitnú brzdovú kvapalinu.

Skrytá hrozba v aute. Vodiči sa o túto dôležitú časť vôbec nestarajú, tvrdia odborníci
Zdroj: Profiauto (Ilustračná snímka)

Ak vlastníte auto, jeho pravidelná kontrola by mala byť neodmysliteľnou súčasťou vášho "spolužitia". Dobrý technický stav je totiž kľúčový pre bezpečnú jazdu a bezpečnosť samotnej posádky.

Rôzne systémy vo vozidle zaisťujú, aby automobil správne plnil účel, pre ktorý bol vyrobený a prostredníctvom pravidelných prehliadok je zaistené, aby tieto systémy stále spoľahlivo pracovali a prípadné chyby na nich boli odhalené skôr, ako môžu spôsobiť v lepšom prípade zastavenie vozidla.

Pozrite si aj niekoľko rád, ako brzdový systém pri jazde správne používať:

O to väčšiu pozornosť je nutné venovať systémom, ktoré majú zásadný vplyv na bezpečnosť vodiča a spolucestujúcich. Je preto veľmi dôležité, aby vozidlo s hmotnosťou v ráde ton bolo nielen schopné efektívne zrýchliť, ale aby malo i úplne spoľahlivý brzdný systém, inak sa môže zmeniť na neriadenú strelu.

​Zatiaľ čo napríklad opotrebované brzdové doštičky môžu znížiť účinnosť bŕzd, nekvalitná brzdová kvapalina môže v určitom okamihu úplne vyradiť brzdový systém z činnosti so všetkými fatálnymi dôsledkami a bez akéhokoľvek varovania.

Brzdová kvapalina je totiž hygroskopická, absorbuje vodu z atmosférického vzduchu. Priemerný bod varu je u moderných kvapalín síce až na úrovni 230 stupňov Celzia, ale už pri obsahu dvoch percent vody v brzdovej kvapaline sa znižuje o výrazných 50 stupňov Celzia.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 56% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.