Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2019, 11:24

Skrytá hrozba v aute. Vodiči sa o túto dôležitú časť vôbec nestarajú, tvrdia odborníci

Pri kontrolách áut v Česku a na Slovensku, v PitStopoch spoločnosti ProfiAuto, bolo zistené, že takmer 60 percent vozidiel malo v systéme nekvalitnú brzdovú kvapalinu.

Skrytá hrozba v aute. Vodiči sa o túto dôležitú časť vôbec nestarajú, tvrdia odborníci
Zdroj: Profiauto (Ilustračná snímka)

Ak vlastníte auto, jeho pravidelná kontrola by mala byť neodmysliteľnou súčasťou vášho "spolužitia". Dobrý technický stav je totiž kľúčový pre bezpečnú jazdu a bezpečnosť samotnej posádky.

Rôzne systémy vo vozidle zaisťujú, aby automobil správne plnil účel, pre ktorý bol vyrobený a prostredníctvom pravidelných prehliadok je zaistené, aby tieto systémy stále spoľahlivo pracovali a prípadné chyby na nich boli odhalené skôr, ako môžu spôsobiť v lepšom prípade zastavenie vozidla.

Pozrite si aj niekoľko rád, ako brzdový systém pri jazde správne používať:

O to väčšiu pozornosť je nutné venovať systémom, ktoré majú zásadný vplyv na bezpečnosť vodiča a spolucestujúcich. Je preto veľmi dôležité, aby vozidlo s hmotnosťou v ráde ton bolo nielen schopné efektívne zrýchliť, ale aby malo i úplne spoľahlivý brzdný systém, inak sa môže zmeniť na neriadenú strelu.

​Zatiaľ čo napríklad opotrebované brzdové doštičky môžu znížiť účinnosť bŕzd, nekvalitná brzdová kvapalina môže v určitom okamihu úplne vyradiť brzdový systém z činnosti so všetkými fatálnymi dôsledkami a bez akéhokoľvek varovania.

Brzdová kvapalina je totiž hygroskopická, absorbuje vodu z atmosférického vzduchu. Priemerný bod varu je u moderných kvapalín síce až na úrovni 230 stupňov Celzia, ale už pri obsahu dvoch percent vody v brzdovej kvapaline sa znižuje o výrazných 50 stupňov Celzia.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.