Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2019, 13:18

Povinná výbava: Čo v aute nesmie chýbať a čo už nepotrebujete?

Dbať na kompletnú povinnú výbavu auta sa určite oplatí, vyhnete sa totiž pomerne veľkej pokute a to najmä v krajinách mimo Slovenska.

Povinná výbava: Čo v aute nesmie chýbať a čo už nepotrebujete?
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

V aktuálnom dovolenkovom období sa mnohí Slováci vyberú na dovolenku práve autom a nemusí to byť len na Slovensku. Mnohé pekné miesta či atrakcie je však možné nájsť aj na našom území, no ak už siahnete po vozidle, vo výbave by vám nemalo chýbať hneď niekoľko dôležitých prvkov.

V závislosti od štátov sa potom povinná výbava auta líši - prinášame vám preto prehľad toho, čo so sebou nosiť nepotrebujete a čo by malo byť súčasťou automobilu. V opačnom prípade riskujete pokuty, ktoré sa napríklad na Slovensku šplhajú na sumu 50 eur, no v susednom Rakúsku to môže byť aj vyše dvetisíc eur.

Na jednu stranu od vás v cudzích krajinách nemusia povinnú výbavu podľa ich predpisov vyžadovať, no nikdy neviete, na akú hliadku natrafíte. Je preto lepšie byť vopred pripravení na najhoršie, ako následne ľutovať a kaziť si dovolenku zbytočne "predraženou" cestou v dôsledku pokút. Podstatnou súčasťou by mala byť najmä takzvaná zelená karta a ďalšie dokumenty ako technický, vodičský či občiansky preukaz.

Slovensko:
Je zarážajúce, koľko vodičov a majiteľov áut ani len netuší, čo by v ich aute nemalo chýbať. Základom je autolekárnička, ktorej obsah je sústredený do štyroch modulov, ktoré sú samostatne balené a určené pre rôzne druhy poranení. Dôležitý je okrem iného aj dátum spotreby modulov, pričom povinný obsah lekárničky ustanovuje príloha č. 2 k vyhláške č. 134/2018 Z.z. Je potrebné dať pozor aj na poškodenie, ktoré by mohlo modul či lekárničku znehodnotiť. Ďalej v našej výbave nesmie chýbať reflexný odev, ktorý by mal byť umiestnený v blízkosti vodiča.

​​Podstatnou súčasťou povinnej výbavy je i náhradné koleso s diskom a náhradnou pneumatikou predpísaného druhu a rozmeru, kľúč na matice a príručný zdvihák. Táto povinnosť však neplatí v prípade, že sú na aute osadené pneumatiky Run-flat (schopné dojazdu po defekte) či sada (sprej) na opravu defektu.

Nosiť by ste mali so sebou tiež homologizovaný prenosný výstražný trojuholník (zhodný s podmienkami predpisu EHK č. 27). Trojuholník je nutné použiť v prípade núdzového státia, pričom je dôležité ho umiestniť na okraj vozovky tak, aby ho prichádzajúci vodiči stihli zaregistrovať včas a zreteľne, čiže vo vzdialenosti minimálne 50 metrov za vozidlom, v prípade diaľnice alebo rýchlostnej cesty najmenej 100 metrov za vozidlom. Taktiež odporúčame nezabúdať na správne uskladnenie trojuholníka v púzdre. Aktuálne už vo výbave nemusíte mať náhradné žiarovky či poistky, ich prítomnosť však nikdy nie je na zahodenie.

Česká republika
Ak cestujete k našom susedom, v aute by vám nemali chýbať náhradné žiarovky, náhradné poistky, lekárnička, výstražný trojuholník, náhradné koleso, kľúč na matice kolies, príručný zdvihák a samozrejme tiež reflexná vesta. Až na žiarovky či poistky ide o rovnakú výbavu, ako je tomu u nás. Ak automobil disponuje napríklad LED technológiou, povinnosť žiaroviek pochopiteľne odpadá.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.