Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2019, 15:20

Moderná výbava auta? Tieto riešenia sú podstatne staršie, než si myslíte

Dnes bežná súčasť áut, kedysi výsada najvyspelejších vozidiel. História prvkov súčasnej výbavy siaha ďaleko do minulosti.

Moderná výbava auta? Tieto riešenia sú podstatne staršie, než si myslíte
Zdroj: 1st CLASS AGENCY

Aktuálne majú automobily oproti minulosti doslova kráľovskú výbavu. Klimatizácia, airbagy, navigácia či tempomat a ďalšie moderné systémy – takáto výbava dnes už v autách nie je vôbec raritou. Nájdeme ju dokonca aj v lacných kompaktných autách alebo mestských hatchbackoch, čo v rokoch minulých nebolo. Hoci by sa mohlo zdať, že ide o pomerne nové vynálezy, história niektorých z nich je omnoho staršia, než si môžete myslieť.

Klimatizácia

Prvá klimatizácia sa objavila ešte pred druhou svetovou vojnou. V Spojených štátoch boli už v roku 1933 dostupné moduly na ochladzovanie vzduchu určené na inštaláciu do luxusných áut. Od roku 1939 začal svoje autá s klimatizáciou ponúkať americký Packard. Prvé auto s automatickou klimatizáciou sa tiež objavilo v USA - v roku 1964 túto technológiu predstavil Cadillac. V Európe, zničenej vojnou, bola klimatizácia dlhé roky veľkým luxusom.

Na začiatku tohto storočia ju mala len necelá tretina áut. Pre porovnanie: v USA už koncom 60. rokov jazdila polovica áut s chladiacim systémom. Až v posledných rokoch sa klimatizácia stala súčasťou základnej výbavy nielen pre luxusné autá, ktoré teraz využívajú zložitejšie systémy. V roku 2012 použili v Lexuse LS po prvýkrát Climate Concierge, ktorý využíva prednosti viaczónovej samočinnej klimatizácie v spojení s automatickým riadením systému vyhrievania a chladenia sedadiel, respektíve vyhrievania volantu.

Navigácia
Prvé navigačné systémy sa vo vozidlách objavili v

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.