Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.05.2019, 13:51

Drahé neznamená kvalitné. Týmto detským autosedačkám sa radšej vyhnite, tvrdia Nemci

Dôkladný test detských autosedačiek poukázal na nekvalitu niektorých modelov, pričom nejde o najlacnejšie kúsky.

Drahé neznamená kvalitné. Týmto detským autosedačkám sa radšej vyhnite, tvrdia Nemci
Zdroj: Youtube/ADAC

Očakávate rozšírenie počtu členov vašej rodiny alebo plánujete kúpu novej autosedačky? Či si len chcete rozšíriť prehľad?

Nemecký autoklub (ADAC) a organizácia Stiftung Warentest pripravili dôkladný test celkom 31 rôznych detských autosedačiek a výsledky sú skutočne zaujímavé. 

Na jednu stranu je uspokojivé, že 21 modelov skončilo s hodnotením "dobré". Na stranu druhú je tu len jeden model s hodnotením "veľmi dobré" a ostatné autosedačky získali už len horšie známky.

Pozrite si kompletné výsledky veľkého testu autosedačiek nemeckého autoklubu (ADAC) v kategóriách:

Až 27 modelov v niektorých prípadoch jednoznačne prekračuje zákonné požiadavky a je hodnotené ako "uspokojivé" alebo lepšie. Boli tu však aj dve extrémne hodnoty. Odborníci z autoklubu preto neodporúčajú kúpu dvoch modelov autosedačiek - Chicco Oasys i-Size Bebecare a tiež Maxi-Cosi TobiFix.

V teste čelného nárazu s Chicco Oasys i-Size Bebecare v spojení so základňou Duofix i-Size sa postroj/spona uvoľnila a detská figurína zo sedačky vyletela.

Video ADAC z bezpečnostného testovania autosedačiek nájdete nižšie:

"Ochrana pred čelným nárazom je preto hodnotená ako slabá", tvrdí ADAC. Autosedačka stojí na nemeckom trhu 400 eur a aj napriek tomu v teste prepadla - neplatí teda, že čím je produkt drahší, tým je stopercentne kvalitnejší.

Druhá autosedačka, Maxi-Cosi TobiFix, potom obsahuje vysoké množstvo škodlivej látky TCPP. Keďže nameraná hodnota presahuje limit pre hračky v smernici 2014/79 / EÚ, jej obsah znečisťujúcich látok sa hodnotí ako „nedostatočné“.

​Pri výbere odporúča ADAC vziať so sebou aj dieťa a priamo vyskúšať, či konkrétny model vyhovuje. Rovnako upozorňujú, že detská autosedačka musí byt vo vozidle inštalovaná čo najtesnejšie a pevnejšie. Najmä pri starších vozidlách môže napríklad dlhé zapínanie spony spôsobiť, že sedadlo sa nebude môcť vzpierať stabilne.

Je potrebné tiež uistiť sa, či je bezpečnostný pás dostatočne dlhý pre bezpečné uistenie sedačky. Vždy dodržiavajte rady a pokyny uvedené v návode na obsluhu detskej autosedačky sedačky a v návode na obsluhu vozidla.