Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.05.2019, 16:16

Kedy môžete prísť o svoj vodičák? Stačí, ak nemáte peniaze na pokutu

Aké priestupky vás môžu stáť nielen desiatky či stovky eur, ale aj samotný vodičský preukaz? Dozviete sa v našej galérii.

Kedy môžete prísť o svoj vodičák? Stačí, ak nemáte peniaze na pokutu
Zdroj: Archív HN

Pre šoféra nie je zrejme nič horšie, než situácia, kedy mu hrozí odobratie vodičského preukazu. Takýchto prípadov je však hneď niekoľko, pričom medzi ne patrí napríklad aj rýchla jazda a "prázdna peňaženka".

Ak totiž nemôže vodič blokovú pokutu zaplatiť na mieste, je mu zadržaný vodičský preukaz a bude mu vrátený až vtedy, keď pokutu polícii zaplatí. 

Pozrite si v stručnej galérii prípady, kedy vám môže polícia vodičský preukaz zadržať:

Zadržanie vodičského oprávnenia je o to horšie, ak využívate automobil a teda tiež vodičák, ako svoj zdroj príjmov na každodenný život. Jednoduchá rada teda je pre vodičov je - neporušovať predpisy a jazdiť zodpovedne.

Tí, ktorí vodičský preukaz získali v období od 01.01.1993 do 30.04.2004, sa musia pripraviť aj na jeho výmenu a to aj v prípade, keď nemajú označený koniec jeho platnosti.

Ten je určený na 31. decembra 2023 a v prípade vodičských oprávnení vydaných od 01.05.2004 do 18.01.2013, je ich platnosť do 31.decembra 2032. Prečo to spomíname? Pretože aj neplatnosť vodičského preukazu je dôvodom na jeho zadržanie. Dokonca o vodičák môžete prísť aj napriek tomu, že ho nemáte pri sebe.