Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2019, 12:31

Platnosť diaľničných známok pre rok 2018 sa končí. Ako a za koľko kúpite nové?

Ak chcete aj naďalej využívať spoplatnené úseky ciest, musíte si zakúpiť novú diaľničnú známku pre rok 2019.

Platnosť diaľničných známok pre rok 2018 sa končí. Ako a za koľko kúpite nové?
Zdroj: HN/Pavol Funtal

Vo štvrtok 31. januára končí platnosť elektronických diaľničných známok pre rok 2018. Ak teda chcete aj naďalej využívať spoplatnené úseky diaľnic a rýchlostných ciest, od 1. februára potrebujete mať zakúpenú diaľničnú známku pre rok 2019. V opačnom prípade vám hrozia pokuty.

Ak si vodiči zakúpia ročnú diaľničnú známku pre rok 2019, jej platnosť bude opäť až do konca januára budúceho roka (2020). Ceny všetkých druhov známok pritom od roku 2011 Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky nemení.

  • Diaľničná známka s ročnou platnosťou je platná od 1. januára príslušného kalendárneho roka, alebo odo dňa jej úhrady v príslušnom kalendárnom roku, do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka (cena 50 eur)
  • Diaľničná známka s 30-dňovou platnosťou je platná 30 dní vrátane dňa určeného (cena 14 eur)
  • Diaľničná známka s 10-dňovou platnosťou je platná 10 dní vrátane dňa určeného (cena 10 eur)

Ak bola diaľničná známka s 30-dňovou alebo s 10-dňovou platnosťou zakúpená v decembri, táto diaľničná známka platí aj v januári nasledujúceho roka, a to do konca jej platnosti.

Rovnaké ceny platia aj pre prípojné vozidlo kategórie O1 a O2 za motorovým vozidlom kategórie M1, N1, M1G a N1G, ak celková hmotnosť jazdnej súpravy je nad 3,5 tony. Pre využívanie spoplatnených úsekov s jazdnou súpravou do 3,5 tony je potrebné zakúpiť len klasickú diaľničnú známku pre vozidlo.

Vodiči si pritom môžu novú diaľničnú známku zakúpiť buď na predajných miestach (väčšinou čerpacie stanice/miesta označené logom "eznamka") alebo jednoducho elektronicky cez portál eznamka.sk. Alternatívou je aj možnosť zakúpiť diaľničnú známku prostredníctvom aplikácie eznamka.

Nižšie, no stále prísne pokuty

Pri spúšťaní elektronických diaľničných známok boli pokuty za jazdu bez zakúpenej diaľničnej známky až 300 eur. Okrem toho tiež fungoval systém tak, že bola táto pokuta účtovaná majiteľovi za každý deň alebo vstup na diaľnicu či rýchlostnú cestu bez diaľničnej známky.

Ľahko sa tak celková pokuta mohla vyšplhať až nad hranicu tisíc eur. Dnes sú tresty jemnejšie, zákon prešiel zmenou a vodičom tak hrozí pokuta vo výške 150 eur. Zaujímavosťou taktiež je, že ak túto pokutu zaplatia vodiči vozidiel do 3,5 tony do 15 dní, jej výška bude "len" 50 eur. V súčasnosti sa následne môže pokutovať len raz za mesiac.

Problémom by nemal byť ani vjazd na diaľnicu bez diaľničnej známky omylom. Je dôležité pokračovať v jazde a na najbližšom výjazde diaľnicu opustiť (ak chcete mať istotu, že pokutu nedostanete, informujte sa pre istotu u NDS), prípadne si diaľničnú známku zakúpiť na najbližšej čerpacej stanici alebo cez mobilnú aplikáciu.

Na čo dať pozor?

Pri kúpe si odporúča Národná diaľničná spoločnosť poriadne skontrolovať EČV, krajinu registrácie a rovnako aj typ známky - teda či kupujem známku na osobné alebo prípojné vozidlo. Zadané údaje je možné si skontrolovať na papierovom alebo elektronickom doklade o kúpe.

Netreba tiež zabúdať na to, že pri platbe prevodom je začiatok platnosti známky posunutý, o čom je vodič pri kúpe známky informovaný.

Držitelia parkovacích preukazov ZŤP môžu stále využívať spoplatnené úseky diaľnic a rýchlostných ciest bezplatne aj v roku 2019. Existujúce registrácie vozidiel oslobodených od úhrady zostávajú i naďalej v platnosti a o ich registráciu netreba opätovne žiadať. Platí to, pokiaľ sa nezmenili žiadne údaje zo žiadosti.

V prípade akejkoľvek zmeny je totiž potrebné podať novú žiadosť o oslobodenie prostredníctvom portálu www.eznamka.sk, respektíve na vybraných obchodných miestach v krajských mestách.

Zdroj: Tlačová správa NDS