Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Áno, v súčasnosti sú moderné autá oproti tým z rokov minulých podstatne rýchlejšie, výkonnejšie, bezpečnejšie či pohodlnejšie. Rovnako tak sa prikladá väčšia pozornosť na ich ekologickosť a množstvo vypúšťaných emisií. V neposlednom rade môžeme spomenúť špičkové technológie, ktoré vodičom či ostatným pasažierom spríjemňujú cestovanie.

Na druhú stranu, množstvo ľudí kritizuje autá súčasnosti kvôli ich životnosti. Do istej miery majú pravdu, autá sú zložitejšie a je teda podstatne väčšia pravdepodobnosť vzniku porúch a ich závažnosti. Elektronika ovláda do veľkej miery fungovanie vozidla a môže ho dokonca úplne vyradiť "z hry".

​​Ako tomu bolo v minulosti? Autá boli menej komplikované, obsahovali menej technológii a ako dokazuje najnovší prieskum nemeckého portálu Auto Uncle, mali tiež dlhšiu životnosť.

Portál totiž zhromaždené dáta 5,9 milióna jazdených áut v Európe, z celkovo viac než dvoch tisícok portálov, preskúmal a vytvoril zaujímavý rebríček 10 modelov s najvyšším nájazdom kilometrov. Odhliadol pritom od faktoru akým je vek vozidla a teda potvrdil, že staršie vozidlá mali skutočne dlhšiu životnosť.

V krátkosti povedané, nové vozidlá môžu vo väčšine prípadov zabudnúť na také priemerné čísla, ako tomu bolo pri autách napríklad z 90. či 80. rokov. Ktoré patria k elite vrámci prejdených kilometrov? Pozrite si stručnú galériu vyššie.