Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2018, 14:10

Častý omyl vodičov. Klimatizácia v aute môže pomôcť aj v zime

  • V ďalšej časti nášho utorkového seriálu Príprava auta na zimu sa pozrieme na zanedbávané používanie klimatizácie počas zimy.
  • V niekoľkých prípadoch nám totiž môže výrazne pomôcť.
Častý omyl vodičov. Klimatizácia v aute môže pomôcť aj v zime
Zdroj: HN/Pavol Funtál (Ilustračná snímka)

Klimatizácia má u mnohých vodičov opodstatnenie výhradne v tropických letných dňoch, kedy im príjemne vychladí interiér vozidla. Mali by sme však brať na vedomie, že ju treba z času na čas prevetrať aj počas zimy - môže nám dokonca v niekoľkých prípadoch výrazne pomôcť.

Častým omylom teda je, využívať "služby" klimatizácie jedine počas leta a v zimnom obodbí ju nechať úplne deaktivovanú. Podľa odborníkov, rovnako ako potvrdzuje vlastná skúsenosť, klimatizácia si nájde využitie aj počas zimy.

​​Ak ju totiž spustíte na vyššiu teplotu, vďaka vysušovaniu vzduchu je schopná rýchlejšie odmraziť či vyčistiť zahmlené okná. Nakoľko klimatizácia využíva kompresor, spolu s rýchlejším rozmrazovaním okien môžeme spomenúť aj rýchlejšie zohriatie motora auta.

Na druhú stranu, práve "odstavenie" klimatizácie počas zimy môže spôsobiť okrem nepríjemného zatuchnutia vlhkého výparníka, tiež úniky chladiva zo systému.

Pri nepoužívaní totiž kompresor neutesní rozprskujúcim sa olejom v systéme steny hadíc klimatizácie, cez ktoré následne dochádza k únikom chladiaceho média.

Ak si teda nechávate kontrolu klimatizácie a celkového systému až na jar, mali by ste nad tým ešte pouvažovať. Minimálne kabínová filter množstvo vodičov podceňuje, rovnako ako jeho pravidelnú výmenu.

Ten má totiž výrazný vplyv na zahmlievanie či čistotu okien. Film, ktorý na oknách dokáže nechať sa možno neprejaví počas dňa, no počas noci vám ho "odprezentuje" každé protiidúce auto.

​​​Minimálne raz za dva roky je potrebné nechať skontrolovať stav chladiva, ak sa dovtedy nedostaví nižší účinok klimatizácie (úniky či porucha). Raz za pol roka je následne potrebné nechať klimatizáciu tiež dôkladne vyčistiť a to z dôvodu možnej tvorby baktérií.

Klimatizáciu teda nie je rozumné podceňovať, nakoľko vie ponúknuť užitočné služby aj počas zimy. Reálna spotreba sa pritom vo väčšine prípadov zvyšuje len zanedbateľne.

Všetko však závisí od výkonu konkrétneho motora. Vo všeobecnosti môže dôjsť k "výraznejšiemu" nárastu spotreby o jeden liter na sto kilometrov jedine pri malých menej výkonných motoroch.