Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.09.2018, 14:01

Zlá správa pre vodičov. V Česku plánujú zvýšiť pokuty a zmeniť vodičáky

  • České ministerstvo dopravy v spolupráci s políciou pracuje na sprísnení bodového systému u našich českých susedov.
  • Viac sa má postihovať používanie telefónu za volantom. Drahšie majú byť aj pokuty za najčastejšie priestupky, teda prekročenie rýchlosti, jazdu na červenú a nebezpečné predbiehanie.
Zlá správa pre vodičov. V Česku plánujú zvýšiť pokuty a zmeniť vodičáky
Zdroj: Youtube

Bodový systém v Česku platí 12 rokov (od júla 2006), no niekoľko rokov sa už hovorí o jeho úprave. Novela priestupkového zákona (č. 250/2016 Zb.) a zákona 361/2000 o premávke na pozemných komunikáciách sa pripravuje na ministerstve dopravy. Do konca roka má odísť do poslaneckej snemovne.

Pripomienkovanie bude však podľa doterajších skúseností trvať veľmi dlho. Podľa najkonzervatívnejších číselných odhadov by obmenená podoba bodového systému a nový cenník pokút v Českej republike mohli nadobudnúť účinnosť v roku 2020.

​Najhlasnejšie sa už dlho hovorí o sprísnení postihov za rizikové priestupky, ktorých množstvo za posledné roky podľa skúseností polície narastá. Drahšia má byť podľa nového návrhu jazda na červenú, vysoké prekročenie rýchlosti a nebezpečné predbiehanie.

Pozrite si tiež príklad nebezpečného ohrozovania zo strany vodičov v Bratislave, ktoré je pri "zipsovaní" na dennom poriadku. Polícia sa ich začiatkom roka snažila svojou akciou prevychovať.


Za prvý polrok tohto roka tvorilo totiž prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti až 56 percent evidovaných priestupkov v Českej republike. Každý deň takto "ulovia" policajti v celom Česku takmer 500 vodičov.

Podľa zdroja iDNES.cz z ministerstva dopravy k týmto trom ešte pribudne sprísnenie trestov za riadenie pod vplyvom alkoholu. Výraznejšie postihy plánuje chystaná novela tiež za používanie telefónu za volantom, to je tretí najčastejší priestupok (za prvých šesť mesiacov tohto roka tvorí až 15 percent priestupkov).

Dnes za telefonovanie bez handsfree hrozí v Česku pokuta tisíc korún (zhruba 40 eur) na mieste alebo 1 500 až 2 500 korún v správnom konaní plus dva trestné body. Teraz sa má postihovať aj natáčanie, fotenie a zhromažďovanie obrazových materiálov na sociálne siete pri riadení.

Bloková pokuta vzrastie až na 2 500 korún (asi sto eur). Zdroj z pracovnej skupiny k novele zákona uvádza, že sa v správnom konaní môže pokuta vyšplhať až na 10 000 korún (takmer 400 eur) a k tomu štyri trestné body.

​Jeden z plánovaných variantov počíta tiež s tým, že z bodového systému úplne vypadne dvojbodové ohodnotenie priestupkov a vodiči budú dostávať iba trest v podobe štyri a šesť bodov. To má byť krok k zjednodušeniu celého systému, po ktorom odborníci volajú.

V rámci novelizácie cestného zákona má z cenníka pokút tiež úplne vypadnúť takzvaný "dohovor", teraz budú presne stanovené sadzby za jednotlivé priestupky. Policajt teda nebude môcť za priestupok vodičovi pokutu odpustiť s "dohováraním".

Zavádzať sa má aj pokuta za nedodržanie bezpečnej vzdialenosti za vozidlom idúcim pred vami. Pre čerstvých šoférov sa chystá tiež vodičák s obmedzenou platnosťou. Prvé tri roky budú mať len polovicu bodov, o ktoré budú môcť prísť - namiesto 12 teda len šesť.