Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.08.2018, 13:49

Toto je šesť jednoduchých rád, ako správne brzdiť. Mnohí vodiči to neovládajú

Jazda z kopca či v dlhých kolónach na diaľnici? Odborníci radia, ako správne využívať brzdový systém automobilu.

Toto je šesť jednoduchých rád, ako správne brzdiť. Mnohí vodiči to neovládajú
Zdroj: HN/Radoslav Petrík (Ilustračná snímka)

Automobil má len niekoľko systémov, ktorých nefunkčnosť však znemožní celkové fungovanie vozidla a bezpečnú prepravu z bodu A do bodu B. Medzi ne patrí nepochybne aj ten brzdový, o ktorý je rozhodne potrebné sa starať a udržiavať ho v dobrom technickom stave.

Majiteľ auta by mal teda dbať na pravidelný servis brzdového systému a nechať si brzdy skontrolovať u odborníkov. Urobiť by tak mal pri jarnej či zimnej príprave auta na nadchádzajúce obdobie, prípadne tiež pred odjazdom na plánovanú dovolenku. Tu by mala byť na mieste aj celková preventívna kontrola vozidla a doplnenie prevádzkových kvapalín.

Pozrite si aj náš nedávny pokus, ako dlho dokáže človek vydržať v rozpálenom aute:

​Jazdy v kolónach, zákrutách či dole kopcom dávajú potom zabrať nielen samotným brzdám, ale nesprávna technika brzdenia môže následne ohroziť aj bezpečnosť posádky vo vozidle. Najmä ak sa k tomu pridá malý moment nepozornosti, šmyk či dokonca aquaplaning.

„Nehody, ktoré sú spôsobené rýchlou jazdou respektíve neschopnosťou včas vozidlo zabrzdiť, patria medzi časté poistné a škodové udalosti,“ hovorí Peter Kundlák, technický riaditeľ lízingovej spoločnosti Business Lease Slovakia.

Ako ukazuje prax, na riešenie poistných udalostí vynakladajú firmy počas napríklad štvorročného operatívneho lízingu áut až šestinu všetkých nákladov na vozidlo.

Dôvodom je fakt, že nepozorní vodiči generujú aj dodatočné náklady spojené s pneumatikami, ich servisom či údržbou, pričom agresívna jazda sa podpisuje aj pod vyššiu spotrebu pohonných hmôt.

Aká je teda správna technika brzdenia pri rôznych situáciách, ktoré môžu na cestách vzniknúť? Je to jednoduché, šesť príkladov nájdete v galérii nižšie.

​Zdroj: Tlačová správa Business Lease