Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2018, 11:17

Častý problém na cestách. Situácia na semafore, ktorú nie každý správne chápe

  • Nielen v hlavnom meste, ale aj v mnohých iných častiach Slovenska sa stretnete s križovatkou s doplnkovým signálom v podobe šípky.
  • Poznáte však pravidlá, ktorými sa pri využívaní takejto "zelenej" riadiť?
Častý problém na cestách. Situácia na semafore, ktorú nie každý správne chápe
Zdroj: TopSpeed (ilustračná snímka)

V poslednej dobe sa v Bratislave množia sťažnosti na Magistrát hlavného mesta, aj na správcu svetelnej signalizácie a tiež na políciu, že sú v meste križovatky, kedy z križujúcich smerov majú vozidlá naraz zelenú.

Je to však naozaj tak? Situácia na semafore s doplnkovou šípkou totiž môže poriadne pomotať hlavu. No keby si vodiči dobre pamätali pravidlá, žiaden problém by to nebol.

Pozrite si aj nedávne video, vysvetľujúce problematiku pri "zipsovaní" vodičov v premávke:

​Ale pekne po poriadku. Pred časom skupina poslancov navrhovala, aby sa počas červenej na križovatke mohlo odbočiť vpravo. Mnohí boli proti, nakoľko nie každá križovatka a nie každý úsek cesty je na niečo také pripravený.

Vhodné miesta na odbočenie doprava počas červenej sa označujú zelenou šípkou. V iných krajinách je na to plechová tabuľka so zelenou šípkou. Ale význam je v podstate ten istý.

V Bratislave by ste takto riešené križovatky mohli nájsť napríklad na križovatke Trnavská – Jégeho, alebo Krupkova pri obchodnom centre Eurovea v smere na Dostojevský rad, alebo Trnavská - Slovinská. Takýchto miest je však na celom Slovensku nespočetne veľa.

Práve z vyššie menovaných miest chodia v Bratislave najčastejšie sťažnosti, poprípade sa tam stávajú zbytočné nehody a škodové udalosti.

Čo vraví vyhláška?

Doplnkový signál (rôznych smerov) so zeleným svetlom v tvare zelenej šípky, ktorým je doplnený signál s plným červeným svetlom „Stoj!“, svietiaci súčasne s týmto signálom alebo súčasne so signálom s plným žltým svetlom „Pozor!“, alebo súčasne so svietiacim signálom s plným červeným svetlom „Stoj!“ a signálom s plným žltým svetlom „Pozor!“, znamená pre vodiča možnosť pokračovať v jazde len v smere, ktorým uvedená šípka alebo šípky ukazujú; pritom vodič je povinný dať prednosť v jazde vozidlám idúcim vo voľnom smere, ako aj prednosť chodcom prechádzajúcim vo voľnom smere po priechode pre chodcov a cyklistom prechádzajúcim vo voľnom smere po priechode pre cyklistov, pritom ich nesmie ohroziť ani obmedziť; na tento účel je povinný zastaviť vozidlo.

Nehoda?

Je v podstate jedno, keď sa budete oháňať tvrdením, že ste mali zelenú. Zelenú ste síce mali, ale iba doplnkovú, a to je veľmi veľký rozdiel. Vinník je v týchto prípadoch jednoznačný - budete ním práve vy.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.