Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2018, 11:17

Vyskúšali sme si peklo. Dokáže človek vydržať v zaparkovanom aute?

  • Na vlastnej koži sme okúsili, aké je to zostať počas letných mesiacov v zaparkovanom horúcom aute.
  • Pre dosiahnutie vysokých teplôt nemusí byť vonkajšia teplota ani 30 stupňov.

Leto je v plnom prúde a dovolenkové obdobie rovnako. Teploty dosahujú v niektorých dňoch takmer tropické hodnoty a s nimi prichádza problematika, ktorá na seba strháva v poslednom čase veľmi veľkú pozornosť.

Ide o "zabúdanie", prípadne úmyselné ponechanie detí či zvierat v uzavretých automobiloch, zatiaľ čo majiteľ (alebo rodič) ide napríklad na nákup do obchodu.

Riešením pritom nieje ani odparkovanie auta do tieňa, keďže auto sa síce možno zohreje pomalšie, konečná teplota však dosahuje takmer rovnakú hodnotu ako na priamom slnku. Jednoducho, po malej chvíli sa z odstaveného uzamknutého auta stáva peklo na štyroch kolesách.

Nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku pritom tento rok došlo k niekoľkým tragickým prípadom, kedy na následky prehriatia organizmu zomreli na sedadlách auta deti.

Práve tie totiž znášajú extrémne horúčavy vo vozidle horšie, než dospelý človek. Médiá o problematike informujú a Polícia Slovenskej republiky dokonca rozbehla rozsiahlu kampaň, v ktorej šíri potrebné informácie medzi vodičov, ale aj bežných ľudí.

Stále si isté percentá ľudí neuvedomujú, ako prudko dokáže počas leta v zaparkovanom aute stúpať teplota. Stačí následne v prípade detí len malá chvíľa a nakupovanie sa pre rodičov môže skončiť veľmi smutne - pre deti tragicky.

Rozhodli sme sa vyskúšať si situáciu v horúcom aute na vlastnej koži, pričom sme tiež priebežne merali stúpajúcu teplotu. Vonku bolo približne 25 stupňov Celzia, no v aute po prvých 10 minútach stúpla počiatočná teplota z 30 na 36 stupňov Celzia. Po zhruba pol hodine v odparkovanom aute na slnku ukázal teplomer hodnotu vyše 40 stupňou Celzia.

Ako postupovať v prípade, keď nájdete uväznené dieťa či zviera v aute a ako test nakoniec dopadol? To sa dozviete v našom krátkom videu.​