Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Preprava domácich miláčikov môže byť pri nedodržaní istých pravidiel nebezpečná tak pre vás, ako aj pre vaše zvieratko. Okrem toho riskujete pri policajnej kontrole aj poriadne mastnú pokutu.

Ako sa takýmto prípadom vyhnúť? Poradíme vám niekoľko tipov, aby vaša cesta prebehla v poriadku. V prom rade však nezabudnite na potrebné dokumenty, to platí najmä v prípade vycestovanie mimo našich hraníc.

Neohrozujte seba, zviera, ani dopravu

Hoci sa zákon na Slovensku stavia k preprave zvierat vo vozidle len okrajovo, je potrebné dodržiavať zásady. Legislatíva hovorí len o povinnosti „Pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky.“

Ak polícia vyhodnotí, že bola ohrozená pri cestovaní s domácim miláčikom bezpečnosť posádky, zvieraťa či ostatných účastníkov cestnej premávky, hrozí vám pokuta v rozmedzí od 60 do sto eur. Problémom však môže byť neuvedený spôsob v zákone, ako teda správne zviera prepravovať.

Samozrejme, pes by sa cítil najpohodlnejšie, keby mohol po aute voľne behať. To je na jednu stranu nebezpečné pre vás v prípade nehody, rovnako ako aj pre neho. Na druhú stranu vás môže počas jazdy aj vyrušovať alebo nepriamo zasiahnuť do riadenia.

Investovať do prostriedkov sa oplatí

Je potrebné zaobstarať si ľahko dostupné popruhy či bezpečnostné pásy, ktoré sa v automobile jednoducho pripevnia na zadných sedadlách. K dispozícii sú taktiež rôzne prepravky, v ktorých sa najmä menšie plemená budú cítiť naozaj komfortne.

Ďalším spôsobom, ako psa prepravovať, je umiestniť ho do batožinového priestoru a od posádky toto miesto jednoducho oddeliť doplnkom v podobe mreží či siete. Znečistenie či poškodenie sedadiel (prípadne kufra) obmedzíte použitím plachty či deky, na ktorej pes počas jazdy bude.

Zdroj: Pixabay

​Určite sa vyvarujte cestovaniu so zvieraťom na kolenách a rozhodne tiež zamedzte jeho voľnému pohybu po celej kabíne auta. Neodporúčame tiež nechať psa vykúkať počas jazdy von z okna - môže dôjsť k zraneniu od lietajúcich kamienkov, ale tiež môže pes prechladnúť či inak ohroziť svoje zdravie.

Ešte v predstihu sa snažte psa či iné domáce zviera na cestu dostatočne pripraviť. Cestovanie je totiž pre väčšinu veľmi stresujúce, podobne ako to môže byť aj u ľudí. Počas cesty si doprajte každé dve až tri hodiny prestávku, kde zvieratko vyvenčíte a zabezpečíte mu tiež dostatočný pitný režim.

V žiadnom prípade nenechávajte zvieratá v aute samé a to ani v prípade, že sú okná na vozidle pootvorené. Teplota totiž vo vozidle rýchlo stúpa a následne môže hroziť kolaps organizmu, často s tragickými následkami.