Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2018, 15:10

Toto sú značky áut s najnižšími emisiami. Dokazuje to prieskum

  • Ktorý výrobca automobilov je v Európe najviac "zelený" za uplynulý rok 2017?
  • Spoločnosť JATO Dynamics zostavila rebríček 20 značiek s najnižšími emisiami vozidiel.
Toto sú značky áut s najnižšími emisiami. Dokazuje to prieskum
Zdroj: netcarshow (ilustračná snímka)

Emisie sú nepochybne v poslednej dobe témou číslo jedna a uvedomujú si to najmä automobilky, ktoré sa snažia o ich zníženie práve elektrifikáciou modelov.

Niektoré zvolili radikálnejší prístup a dieselové agregáty z pod kapoty jednotlivých áut jednoducho postupne škrtajú. Splnenie noriem je čoraz náročnejšie a aj napriek tomu sa v roku 2017 v Európe priemerná hodnota emisii CO2 u áut zvýšila na 118,1 gramu na kilometer.

Je to o 0,3 gramu na kilometer viac ako v roku 2016 a príčinou je najmä rastúci záujem o vozidlá segmentu SUV.

Podľa spoločnosti JATO Dynamics, ktorá rebríček značiek zostavila, sú v blízkej budúcnosti najlepšou alternatívou dieselových motorov práve hybridné vozidlá s možnosťou pohybovať sa na elektromotore bez nabíjania z vonkajšej siete.

Vznetové agregáty, hoci sú účinné a emitujú menej emisií CO2 ako benzínové motory, sú zodpovedná za zvyšujúce sa emisie oxidov dusíka a škodlivých častíc. Hybridy následne vypúšťajú do ovzdušia menej emisií CO2 a škodlivých látok ako bežné motory.

Ktoré automobilové značky sa však môžu pochváliť vozidlami s priemerne najnižšími emisiami oxidu uhličitého za uplynulý rok? Top 10 z nich sme vybrali do zoznamu, ktorý nájdete v galérii nižšie.

Spoločnosť JATO Dynamics skúmala 23 európskych krajín a z hľadiska priemerných emisií CO2 nových automobilov vzišlo ako najekologickejšie Nórsko.

Práve táto krajina je vodcom elektrifikácie vozového parku, čoho dôkazom je fakt, že v minulom roku tvorili hybridy a elektrické autá viac ako polovicu celkového počtu nových automobilov predaných v tejto krajine. Priemerná hodnota emisií CO2 bola v roku 2017 83,6 gramu na kilometer.

​Na druhom miesta sa umiestnilo Portugalsko (priemerne 104,2 gramov na kilometer), tretie miesto má Dánsko (108 gramov na kilometer), štvrté miesto Grécko (108,6 gramu na kilometer) a na piatom mieste je Holandsko (109 gramov na kilometer).

Slovenská republika sa umiestnila až na 20. mieste s priemernou hodnotou 125,3 gramu na kilometer. Susedná Česká republika skončila na lepšom 19. mieste v tabuľke priemerných emisii CO2 novo predaných automobilov za rok 2017.