Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.12.2021, 14:20

Neurobte si hanbu. Tento kvíz by mal spraviť dokonale každý jeden motorista

Množstvo dlhoročných držiteľov vodičáku by druhýkrát možno neprešlo ani len testami. Skúste si zopakovať základy v zodpovedaní významov i menej častých dopravných značiek.

Neurobte si hanbu. Tento kvíz by mal spraviť dokonale každý jeden motorista
Zdroj: TASR/František Iván

Dopravné značky dokážu vo výraznej miere potrápiť nielen uchádzačov o vodičské oprávnenie, ale taktiež dlhoročných vodičov, ktorí však za volant auta sadnú len pomerne sporadicky. Ako ste na tom vy? Skutočne si myslíte, že ovládate významy všetkých značiek a na ceste vás rozhodne nemôžu prekvapiť?

Významy dopravných značiek by pritom mal ovládať absolútne každý účastník cestnej premávky a teda bez výnimiek nielen vodiči, ale aj motocyklisti, cyklisti a chodci. Existuje ich nespočetné množstvo a riadiť sa nimi je povinnosťou každého spomínaného účastníka premávky.

Niektoré majú len dočasný význam a označujú napríklad na určitú dobu vzniknutú obchádzku, upravujú prednosti v jazde či informujú vodičov o možnostiach parkovania. Ich úlohou je v každom prípade pomôcť sa na ceste zorientovať, zaistiť bezpečnosť, plynulosť a pomôcť vodičom.

V našom novom kvíze sme si pre vás pripravili 12 otázok s ukážkou dopravnej značky, ktorej význam bude vašou úlohou správne určiť. Nájdete tu známe i menej často používané dopravné značenia, ktoré však v prípade objavenia sa na ceste môžu mnohých vodičov zmiasť. Aj preto je kľúčové poznať ich významy bez ohľadu na frekvenciu ich požívania v doprave.