Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.12.2021, 14:15

Čo robiť, ak vám neštartuje auto? Dôvodov môže byť mnoho, niektoré vyriešite i sami​

V zimnom období sa neraz stretávame s problémami so štartom vozidla, avšak zlá batéria je len jednou z možností. Aké môžu byť ďalšie príčiny?

Čo robiť, ak vám neštartuje auto? Dôvodov môže byť mnoho, niektoré vyriešite i sami​
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Automobil mnohí zarytí motoristi berú ako člena rodiny, príkladne sa o neho starajú, robí im radosť, dáva im slobodu v pohybe, pre niektorých je to hobby a aj spôsob športového vyžitia pri návšteve pretekárskych okruhov. Absolútnou podstatou osobného automobilu je však preprava posádky z bodu A do bodu B, na čo autá využíva drvivá väčšina majiteľov.

Môže však nastať situácia, kedy ani táto základná úloha nie je splniteľná - ak totiž prídete k autu, nastúpite, otočíte kľúčikom v zapaľovacej skrinke a ... nestane sa nič. Nenaštartovanie auta môže postihnúť kohokoľvek a kedykoľvek, zdrojov problémov je pritom hneď niekoľko. Niektoré sa odhaľujú ľahšie, iné vyžadujú odťah a návštevu servisného centra.

Nižšie sa pozrieme na tie najčastejšie a tie, ktoré môžete zvládnuť opraviť aj sami alebo s pomocou ochotných okoloidúcich vodičov. Základom je v krízovej situácii riešiť veci s rozvahou a zdravým rozumom. Keď motor neštartuje, neprepadajte ihneď panike. Môže ísť o banalitu a nemuselo sa pokaziť celé auto.

V galérii sme sa snažili popísať len niekoľko najčastejších a najlepšie identifikovateľných príčin neštartovania vozidla, dôvodov však môže byť samozrejme niekoľko - pri tých ďalších sa už bohužiaľ bez servisu alebo vybaveného odborníka nezaobídete. Príčinou totiž sú eventuálne i poruchy palivového systému, snímačov, zapaľovania, elektroinštalácie a mnoho ďalšieho.

Pochopiteľne, najlepšou prevenciou je včasná diagnostika problému, čo dosiahnete najlepšie pravidelnou údržbou a dodržiavaním všetkých servisných intervalov. Zanedbanie i drobnosti sa totiž môže neskôr pretaviť do väčšieho problému, finančne nákladnejšej opravy alebo práve do nepojazdného auta. A verte či nie, presne v tej najmenej vhodnej chvíli.