Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.04.2018, 16:10

Saharský piesok môže poškodiť autá. Stačí, ak ho neumyjete správne

  • Vrásky vodičom nemusí spôsobiť len zašpinené auto, ale tiež čisté s poriadnymi škrabancami.
  • Ako sa tomu vyhnúť? Dodržte jednoduchú radu.
Saharský piesok môže poškodiť autá. Stačí, ak ho neumyjete správne
Zdroj: Pixabay

Veľa vodičov si pred samotnou jazdou našlo ešte v pondelok ráno autá poriadne zašpinené. Tí, ktorí si ich počas víkendových dní umývali, zrejme neboli nadšení.

Výrazné znečistenie, napríklad práve spomínaných vozidiel, začiatkom tohto týždňa totiž spôsobil prach zo Sahary. Ten sa dostal na územie Slovenska a vďaka dažďu zanechal na hladkých povrchoch výrazné stopy s obsahom piesku.

Karosérie áut zapadnuté prachom vyzerali, akoby sa s nimi nejazdilo už niekoľko rokov. Po prvotnej zlosti však vodičov čakali aj ďalšie problémy. Na tie narazili najmä pri snahe umyť svoje znečistené autá.

Množstvo ručných autoumyvárok bolo totiž preplnených, autá čakali v dlhých radoch a niektorí to vzdali či namierili radšej priamo do umývacích automatických boxov. To však môže byť veľkou chybou.

Autá totiž dokáže prach výrazne poškodiť a platí to aj pri iných väčších znečisteniach na karosérii vozidiel. Je potrebné riadiť sa teda zásadou, že ešte pred použitím špongie či kief auto vždy opláchnite dostatočným prúdom vody.

​Odstránite tak čiastočky, ktorými by ste si následne celý lak auta poškriabali. Odporúčame teda využiť najmä samoobslužné umývacie boxy, kde si viete ľahko použitím veľkého prúdu vody auto očistiť od tej najhrubšej špiny.

Potom vám už nič nebráni využiť všetky programy samoobslužných boxov, prípadne v núdzi zvoliť možnosť automatickej umývacej linky - napríklad na čerpacích staniciach. Zhrnutie všetkých zásad sme vám dávnejšie priniesli v prehľadnej galérii.

​Ak si na očistenie sami netrúfate, zverte auto do rúk odborníkom. Môžete sa tak vyhnúť nepeknému poškriabaniu laku na aute a platí to najmä pre autá tmavých farieb. Tam totiž ryhy vidieť najviac.