Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2018, 12:00

Ponuka jazdených dieselov dominuje. Pozrite si 10 najpredávanejších modelov

  • Alternatívnym pohonom slovenskí motoristi ešte stále neprišli na chuť.
  • V galérii nižšie si môžete pozrieť či inšpirovať sa TOP 10 jazdenými autami za mesiac február.
Ponuka jazdených dieselov dominuje. Pozrite si 10 najpredávanejších modelov
Zdroj: netcarshow (ilustračná snímka)

Dieselové automobily zažívajú ťažké časy, potvrdzujú to najrôznejšie informácie, najnovšie napríklad podpora zákazu vjazdu „nafťákov“ do miest v Nemecku. Ako vo svojej tlačovej správe informuje spoločnosť AAA Auto, ponuka jazdených áut s dieselovým motorom je na Slovensku tradične najširšia a inak tomu nebolo ani vo februári. V minulom mesiaci síce výber oproti minulým dvom mesiacom vzrástol len minimálne, diesele tvorili až 70 percent z inzerovaných áut.

Ako dokazujú štatistiky spoločnosti AAA Auto, alternatívne pohony ako hybridný a elektrický, Slovákov ešte stále výraznejšie nelákajú. Tvorili vo februári len 2,5 percenta celkovej ponuky. Úplne najmenej ich pritom inzerovali maďarskí predávajúci – len 1,8 percenta zo všetkých ponúkaných áut.

Najčastejší nájazd kilometrov ponukaných áut sa oproti minulému mesiacu nezmenil a zostáva na hodnote 160-tisíc kilometrov. Naopak, najčastejší vek áut klesol asi o päť týždňov na 8,6 rokov.

„Ponuka dieselov je na Slovensku vysoká. Dalo by sa teda povedať, že trh je nimi dostatočne nasýtený. V súvislosti so zavedením zákazov vjazdu dieselových vozidiel do nemeckých miest teda nepredpokladáme, že príde k raketovému nárastu dovozu áut na tento pohon," tvrdí prevádzkový riaditeľ medzinárodnej siete autocentier AAA Auto Petr Vaněček.

Podľa jeho slov, na Slovensku v súčasnej dobe vidí tri trendy – mierne zvýšenie dovozov lacnejších, viac ojazdených a starších dieselov hlavne z Nemecka, zároveň však celkové mladnutie a zvyšovanie kvality dieselových automobilov ponúkaných na slovenskom trhu a rastúci záujem o benzínové zánovné vozidlá, ktorý registrujú v predajných štatistikách ich značky Mototechna.

 Najviac jazdeniek bolo v ponuke v Trenčianskom kraji ( 10 489 kusov) a boli taktiež najmladšie (3,3 roka) s najnižším počtom najazdených kilometrov (75-tisíc kilometrov). Taktiež však disponovali aj najvyššou predajnou sumou.

Aké sú najinzerovanejšie jazdené vozidlá vo februári? Pozrite si zoznam TOP 10 v krátkej galérii.