Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.12.2021, 00:00

Amerika je stále úplne iný svet. Spoznáte automobilové klasiky spoza veľkej mláky?

Vezmite si do rúk hamburger, otvorte si plechovku sladeného nápoja a pustite sa do zodpovedania názvov desiatich rôznych modelov z amerického trhu minulosti.

Amerika je stále úplne iný svet. Spoznáte automobilové klasiky spoza veľkej mláky?
Zdroj: netcarshow.com (Ilustračná snímka)

Americký trh sa od toho európskeho v mnohom líšil už v minulosti a pokračuje v tom v zásade dodnes. Tamojší zákazníci bažia už dlhé desiatky rokov primárne po mohutných, natiahnutých a poriadne silných modeloch áut. U nás by sa veľakrát nevošli ani do parkovacích miest.

Ešte donedávna pritom nebolo ničím výnimočným nachádzať pod kapotami áut "za veľkou mlákou" najmä šesťvalcové a osemvalcové motory, ktorých život podporovali i príjemné ceny palív na čerpacích staniciach. Jednoducho, uživiť takúto pohonnú jednotku a všetko okolo nej je v USA pomerne zanedbateľný faktor.

Postupne sa síce tlak na emisie dostáva aj do týchto končín, no nie v takom rozmere, akým zasiahol trhy u nás v Európe. Tu už totiž bruselskí úradníci výrazne presadzujú odklon k elektromobilom, ktoré sú zjavne jedinou možnou budúcnosťou automobilového priemyslu. Aspoň zatiaľ.

Vráťte sa však na niekoľko minút za pomoci nášho kvízu do čias, kedy snáď ešte nikde na svete nevládol prehnaný hon na vysoko-objemové motory a ctil sa najmä jedinečný dizajn, špecifické jazdné vlastnosti alebo úžitková hodnota áut.

V desiatich otázkach budete mať pred sebou snímky klasických áut, ktoré na americkom trhu zažívali v rokoch minulých dávku pozornosti a do histórie sa svojim menom zapísali viac či menej tučným písmom. Niektoré modely následne preslávili aj úlohy vo filmoch, kde zažiarili a získali si ešte väčšiu priazeň verejnosti a vytvorili istý kult.