Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.12.2021, 00:00

Kľúčová vec pre správne fungovanie auta. Ako zahriať motor auta čo najrýchlejšie?

Dosiahnutie ideálnej prevádzkovej teploty motora je dôležité pre efektivitu, správne pracovanie agregátu, ale taktiež komfort posádky.

Tak ako sa človek nebude cítiť alebo správne pracovať v nevhodných podmienkach, rovnako ani motor auta nebude podávať špičkové výkony mimo svojej "komfortnej zóny". Na to, aby pracoval čo najefektívnejšie, spoľahlivo a s plným potenciálom totiž potrebuje dosiahnuť prevádzkovú teplotu. Tá je ideálna, hoci u mnohých motorov rozdielna, okolo 87 až 105 stupňov Celzia.

O hodnote zohriatia motora vodiča informuje najčastejšie klasická palička ukazovateľa na prístrojovom štíte v samostatnom budíku, prípadne v dnešných moderných autách ručičku nahrádza digitálny ukazovateľ.

Avšak v niektorých modeloch sa dokonca informácie o presnom zohrievaní motora neobjavujú - vodičovi slúži pre orientáciu iba kontrolka studeného motora, akonáhle zhasne, je v podstate automobil pripravený na záťaž. 

Samozrejme, pre správne fungovanie celého auta je nutné zohriať nielen samotný motor, premazať ho a zohriať motorový olej, ale taktiež dosiahnuť prevádzkovú teplotu aj u ďalších dôležitých súčastí vozidla - príkladom môže byť napríklad prevodovka. Ako pri zahrievaní vozidla správne postupovať a čomu sa ideálne úplne vyhnúť?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.