Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2018, 12:00

Ako a kam volať v prípade dopravnej nehody? Číslo 112 nemusí byť vždy najlepšia voľba

Pri nehodách rozhodujú často sekundy, je teda dôležité vedieť správne reagovať a použiť správne číslo pomoci.

Ako a kam volať  v prípade dopravnej nehody? Číslo 112 nemusí byť vždy najlepšia voľba
Zdroj: TopSpeed.sk (Ilustračná snímka)

Osvety nie je nikdy dosť. Dnes sa bližšie pozrieme na správny postup, ak sa vám stane dopravná nehoda, alebo ak dopravnú nehodu vidíte na vlastné oči a účastníci si nebudú môcť privolať pomoc sami.

Každá z 12 percent usmrtených osôb pri dopravných nehodách by mohla ešte žiť, ak by bola do nemocnice dopravená včas. Rozhodujú teda naozaj aj sekundy. 

Dopravná nehoda, či škodová udalosť?

Zákon jasne stanovuje, čo je dopravná nehoda a čo škodová udalosť. Škodová udalosť je vtedy, ak škoda jednotlivo na vozidlách nepresahuje štyritisíc eur, účastníci sa vedia dohodnúť na zavinení, nie je poškodené iné verejnoprospešné zariadenie, nie je nikto zranený, nie je poškodené životné prostredie a podobne. Všetko ostatné je „po lopate“ povedané dopravné nehoda. Pri škodovej udalosti je to na účastníkoch, či si zavolajú políciu na zadokumentovanie, alebo nie.

Možno si poviete, že je tento článok úplne zbytočný. Opak je však pravdou. Je to priam neuveriteľné, no približne každý deviaty vodič nevie, kam má volať pre odbornú pomoc. Vyplýva to zo staršieho európskeho prieskumu, ktorý sa uskutočnil v 14 krajinách. Výsledok bol naozaj zarážajúci.

Až 40 percent opýtaných vedelo, že existuje číslo 112 - jednotné európske číslo tiesňovej linky. U nás však 112 vo väčšine prípadov nefunguje tak, ako by malo. Celý proces zbytočne zdržuje a vy musíte často celú vec zopakovať ďalšej kompetentnej záchrannej zložke. Preto odporúčam naučiť sa a zapamätať si kombináciu 150 – Hasiči, 155 – Sanitka, 158 – Policajti.

Ak sa vám to pletie, skúste rozmýšľať logicky. Ako? Uvedieme príklad. Ak je vo vozidle zakliesnená osoba. Najprv ju musia hasiči dostať z auta. Preto majú prvú trojkombináciu 150. Potom ju musia záchranári na sanitke ošetriť, čiže sú druhí v poradí s číslom 155. A v neposlednom rade sú to policajti, ktorí okrem iného musia nehodu vyriešiť, preto sú poslední so 158. Keď si to takto zapamätáte, v živote sa nepomýlite.

Volať na 150, 155, 158 alebo 112?

V podstate najrozumnejšia voľba sa pri ťažkých dopravných nehodách zdá 155 – Sanitka. Ostatné zložky si medzi sebou už potom dajú vedieť, ale len na 155 vás odborne navedú, ako a čo robiť.

Pri dopravnej nehode hasičov zvyčajne privolávajú policajti alebo zdravotníci. Číslo 155 môžeme považovať za číslo prvej voľby, tam voláme v prípade úrazu alebo iných vážnych zdravotných komplikácií po dopravnej nehode. Pracovníci dispečingu bývajú skúsení zdravotníci, ktorí nám môžu po telefóne kvalifikovane poradiť, ako postupovať do príjazdu vozidla záchrannej služby.

Linku 112 prednostne voľte vtedy, ak ide o hromadné nešťastie s väčším počtom zranených. Ak je šikovný pracovník na linke 112, prizve všetky záchranné zložky naraz a postupne to vyťažujú pracovníci. Najprv záchranár, potom policajt, prípadne hasič.

Volanie na číslo 112 je najvhodnejšie pre cudzincov. Pracovníci na linke by mali vedieť aspoň jeden cudzí jazyk, poprípade aspoň niektorí z pracovníkov na konkrétnej zmene. Všetky tieto čísla sú bezplatné. Ale pozor, zneužívanie sa trestá.

​Pri rozhovore s pracovníkmi operačných stredísk komunikujte jasne, stručne a výstižne. Predstavte sa, určite čo najpresnejšiu polohu – adresu alebo dôkladný popis miesta, kam majú potrebné zložky prísť. Je nutné uviesť, či je niekto zranený a ak áno, tak počet a rozsah zranenia.

Ak ide o dopravnú nehodu, tak uveďte aj typy a farby áut. Ak sa pohybujete po ceste, označte sa ešte pred tým, ako začnete volať (vesta, výstražné smerovky, trojuholník). Ak dovoláte s pomocou, majte telefón nahlas. Môžu vám volať späť pre doplňujúce údaje k udalosti.

Ešte dodáme potrebnosť zachovania dostatočného priestoru pred jednotlivými vozidlami počas státia v kolóne. V opačnom prípade môže byť potom problém vytvoriť priestor pre príjazd záchranných zložiek.

Pripravené v spolupráci TopSpeed.sk.