Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2021, 13:35

Na slovenskom trhu je najmenej ojazdených áut od roku 2016. Cena i dopyt však rastie

V tomto roku si mohli Slováci vyberať z 348 591 inzerovaných jazdených vozidiel na slovenskom trhu, čo je najmä pre koronakrízu a čipovú krízu najnižšie číslo od roku 2016.

Na slovenskom trhu je najmenej ojazdených áut od roku 2016. Cena i dopyt však rastie
Zdroj: netcarshow.com (Ilustračná snímka)

Situácia v automobilovom priemysle poslednú dobu skutočne nie je ideálna. Okrem toho, že výrobu i dodacie lehoty nových áut limituje nízky počet polovodičov a pretrvávajúca koronakríza spojená s prísnymi opatreniami naprieč krajinami, dôsledky vidieť aj na trh s jazdenými vozidlami.

Tých je už niekoľko mesiacov nedostatok, dopyt pritom rastie a s ním stúpajú aj ceny. Sekundárny trh s automobilmi ponúkol počas roku 2021 zákazníkom celkom 348 591 ojazdených automobilov.

Ak plánujete kúpu jazdeného auta, prinášame vám niekoľko tipov, na čo zamerať pozornosť pri obhliadke a výbere vozidla:

Predovšetkým pre pandémiu, nedostatok čipov a ďalších materiálov je to však najmenej od roku 2016, kedy bolo na Slovensku ponúkaných až 436 186 vozidiel. Vek vozidiel sa pritom zastavil na úrovni 9,8 roka a nájazd klesol na 164-tisíc kilometrov.

​Pozastavenie nárastu veku a nájazdu kilometrov na tachometri je možné prisudzovať nižším dovozom. Štatistiky vyplývajú z pravidelnej analýzy trhu jazdených vozidiel, ktorú pripravuje spoločnosť AURES Holdings, prevádzkovateľ siete autocentier AAA AUTO a Mototechna.

„Kým ponuka za posledné roky značne klesla, dopyt po ojazdených vozidlách stále rastie. Podobná situácia je aj v ďalších krajinách, kde ponuka na trhu tiež významne klesla. Na Slovensku, v Poľsku či v Maďarsku rastie vek aj počet kilometrov na tachometri výraznejšie ako v Českej republike, a to najmä pre klesajúci počet dovážaných automobilov,“ uviedol Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ AURES Holdings.

Aktuálny priemerný počet najazdených kilometrov v ponuke inzerovaných jazdených vozidiel na Slovensku je spomínaných 164-tisíc kilometrov. Táto hodnota je tretia najvyššia v rámci krajín V4.

Na prvej priečke v počte najazdených kilometrov je Poľsko, kde je to o 18 800 kilometrov viac, nasleduje Maďarsko s nájazdom 169-tisíc kilometrov a v Českej republike je hodnota najazdených kilometrov najnižšia, a to 146 187 kilometrov.

​Aktuálne sa na Slovensku pohybuje najčastejší vek vozidiel v inzertných ponukách v priemere na úrovni 9,8 roku. To je síce nárast o 0,3 roka v porovnaní s rokom 2016, zároveň však ide o pokles oproti roku 2017, kedy bola priemerná hodnota veku áut na úrovni desiatich rokov.

Od roku 2015 pritom priemerná cena ojazdených áut stúpla až o 690 eur. Vzhľadom na krízu spôsobenú pandémiou vzrástli priemerné ceny ojazdených automobilov na Slovensku od vlaňajška medziročne o 190 eur, a to na hodnotu 6 190 eur. Rast cien je významný nielen u nás, ale vidieť to aj v ďalších krajinách.

„V Slovenskej republike je nárast cien zase o niečo vyšší. Ceny ojazdených automobilov rastú vo všetkých krajinách V4. Na druhej strane sú tu autá mladšie a menej ojazdené. Stále platí, že najlacnejšie, ale aj najviac ojazdené vozidlá ponúka poľský trh,“ doplnil Vaněček.