Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.12.2021, 12:20

Ako jazdiť na snehu? Ak prehliadnete iba niektoré zásady, môže to skončiť zle

Zimné obdobie dokáže vodičov áut poriadne potrápiť a na cestách spôsobiť nemalý zmätok. Ako prispôsobiť jazdu vám prezradíme v základných bodoch.

V Záhorskej Bystrici, či v Dúbravke bude snežiť, podobne ako na Kolibe (ilu)
Zdroj: TASR/Martin Turanovič

Zima už sa nezadržateľne hlási o slovo a v uplynulých dňoch nám celkom rázne priblížila, akú môže mať silu. Vodiči sa museli obrniť trpezlivosťou v kolónach, zvýšiť pozornosť a aj napriek tomu sa na cestách objavilo množstvo nehôd. Niektoré z nich pritom boli úplne zbytočné a ľahko by sa im šoféri mohli vyhnúť. Stačí dodržiavať niekoľko zásad, ako v zimnom období jazdiť a to najmä v prípade snehovej nádielky. 

Samozrejme, absolútnym základom by malo byť zodpovedné prezúvanie pneumatík a to s istým predstihom. Dnes už by mala mať väčšina vodičov na svojich autách zimné alebo minimálne celoročné plášte s vhodným dezénom, ktoré v nižších oblastiach s minimálnym výskytom snehu i ľadu dokážu odviesť svoju prácu pomerne obstojne.

Platí to tiež pre tých, ktorí svoje auto vytiahnu z garáže len sporadicky a keď už, tak jazdia prevažne na krátke vzdialenosti v meste počas dňa. Naopak, ak automobil plnohodnotne využívate a jazdíte nielen cez deň, ale taktiež skoro ráno alebo neskoro v noci, zimné obutie by už malo byť na vašom aute dávno osadené.

"Sezónou prezúvania" je už približne koniec októbra alebo prvá polovica novembra. V tomto prípade netreba nič nechávať na náhodu a ako sa ukázalo, práve blížiaca sa zima a sneh dokáže slušne prekvapiť aj na miestach, kde to ešte mnohé príliš nečakali. Podcenením údržby auta a prezutia pneumatík ohrozujete nielen seba, ale i ostatných.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 79% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.