Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.11.2021, 13:50

Prečo tachometre áut klamú? Ukážu až aj 114 km/h, hoci reálne idete len stovkou

Prechádzame päťdesiatkou jednou z pražských ulíc. Ručička na tachometri ukazuje 50 km/h, navigácia hlási rýchlosť 45 km/h a z orientačného merača na stĺpe svieti 43 km/h. Čo je zle?

Redakcia iDNES.cz sa vybrala so zástupcami firmy Sorneco, ktorá vyrába radary, zistiť, prečo tachometre v aute ukazujú inú rýchlosť a podľa čoho je najlepšie sa riadiť. S radarom si teda stúpame k ceste vedúcej z Horoměříc do Prahy.

Pri niekoľkých rýchlostiach zistíme rozdiel medzi tým, čo ukazuje tachometer a tým, čo nameria certifikované meradlo. S vozidlom Volkswagen Golf Plus ideme najskôr päťdesiat, teda aspoň podľa tachometra. Navigácia však ukazuje 46 km/h. Údaje z navigácie následne potvrdzuje aj radar.

Odchýlka pri päťdesiatke teda predsatvuje štyri kilometre za hodinu. S rovnakou rýchlosťou opakujeme pokus aj vozidlom BMW radu 3. Tam je rozdiel medzi údajmi na tachometri a realitou päť kilometrov za hodinu. Pri deväťdesiatke už je rozdiel šesť až sedem kilometrov za hodinu. Zatiaľ čo na tachometri vidíme 90, v skutočnosti ideme 83 až 84 km/h.

„Čím vyššia rýchlosť, tým väčšia odchýlka,“ vysvetľuje konateľ firmy Sorneco Libor Winkler a dodáva, že ak máme pri jazde po diaľnici na tachometri zobrazený údaj 140 kilometrov za hodinu, v skutočnosti dodržujeme povolených 130 km/h.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.