Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.11.2021, 14:06

Za tento zlozvyk si môžete vyslúžiť pokutu. Viete, ako správne používať hmlovky?

Podľa zákona by sme mali hmlové svetlá auta využívať iba pri zníženej viditeľnosti, no mnohí vodiči to na cestách nerešpektujú.

Za tento zlozvyk si môžete vyslúžiť pokutu. Viete, ako správne používať hmlovky?
Zdroj: Youtube.com/Build Your Own (ilustračná snímka)

Aj skúsení vodiči sa občas dopúšťajú za volantom niektorých chýb. Jednou z nich je nie úplne správne používanie hmlových svetiel na svojom automobile. 

Počasie sa mení, prichádza zimné obdobie a s ním spojené častejšie vytváranie nepriaznivých podmienok na cestách. Hustý dážď, sneženie alebo častá hmla, to všetko môže spôsobiť veľké problémy, kedy sa zvyšuje i riziko nehody.

Hmlové svetlá preto zastávajú užitočného pomocník a slúžia na zlepšenie viditeľnosti nielen pre vás, alebo aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky, ktorí vás dokážu lepšie vidieť a včas zaregistrovať.

Častým problémom, s ktorým sa stretávame na slovenských cestách, je však podľa odborníkov nesprávne vyhodnotenie toho, kedy ich použiť. Pri dobrej viditeľnosti totiž môžu oslňovať nezodpovední jedinci ostatných vodičov a hlavne v kolóne áut vyvolávajú zbytočnú nervozitu.

Mnohí nechávajú hmlovky svietiť aj počas bežnej jazdy v meste alebo po skončení zníženej viditeľnosti. Jednoducho jazdia s aktivovanými hmlovkami vždy a všade. V stručnej galérii vám priblížime základy používania hmlových svetiel, ich funkciu a výšku pokuty, ktorá vám v prípade neopodstatneného používania hmloviek hrozí.