Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.11.2021, 00:00

Komfortný prvok, ktorý môže narobiť problémy. Ako nepochovať automatickú prevodovku auta?

Finančne náročným opravám sa môžete vyhnúť veľmi ľahko. Ak sa budete správne o vozidlo i automatickú prevodovku starať a dodržiavať niekoľko zásad.

Komfortný prvok, ktorý môže narobiť problémy. Ako nepochovať automatickú prevodovku auta?
Zdroj: HN/Radoslav Petrík (Ilustračná snímka)

Už dlhšiu dobu neplatí, že automatická prevodovka je výsadou výhradne luxusných áut s poriadne nabitou výbavou. Dnes je medzi majiteľmi automobilov čoraz populárnejšia a nájdeme ju neraz aj v naozaj cenovo dostupných modeloch vozidiel, kde je k dispozícii za veľmi prijateľný príplatok.

Jej voľbu preferujú najmä tí, ktorým záleží na komforte jazdy, zdržiavajú sa primárne v meste, neobľubujú prácu s manuálom, možno sú i menej skúsení alebo túžia po aute s naozaj mamutím výkonom.

Práve v skutočne športových autách nájdeme automatické prevodovky ako riešenie, ako čo najefektívnejšie dosiahnuť top rýchlostné parametre - napríklad pri akcelerácii.

​Automat je totiž neporovnateľne svižnejší v radení stupňov, môže ich mať viac než bežný manuál a dosahuje v mnohých modeloch (nielen športových) často i ekonomickejšiu prevádzku auta, než by tomu bolo u kombinácie s manuálnou prevodovkou.

Napríklad na diaľnici potom automatika zaradí ôsmy, deviaty alebo desiaty stupeň, otáčky klesnú a tým pádom je i spotreba menšia.

​Avšak okrem spomínaných výhod, kedy sa nemusíte starať o radenie a venujete väčšiu pozornosť vedeniu vozidla, automatická prevodovka je taktiež z istého pohľadu menej háklivá na zlé zaobchádzanie, respektíve dáva menší priestor na chyby vodiča.

Aj tu však potrebujete ovládať základné zásady jazdy s automatickou prevodovkou, aby ste predčasne neukončili jej život a nezarobili si na drahé problémy.