Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2021, 11:10

Achillova päta slovenských vodičov. Po diaľnici nevedia správne jazdiť, upozorňuje polícia

Ako sa majú správne využívať dostupné jazdné pruhy? Ak bezdôvodne jazdíte v ľavom či strednom, hrozí vám pokuta.

Hoci ich výstavba na Slovensku trvá z mnohých uhlov pohľadu dlhšie, než by si mnohí želali, diaľnice i rýchlostné cesty dokážu do výraznej miery vodičom uľahčiť presun medzi mestami. Nehovoriac o ušetrenom čase, ktorý získame ich využívaním. Správnym využívaním.

Rýchlosť sa tu pohybuje od približne 110 kilometrov za hodinu, napríklad počas dňa na známom úseku medzi Bratislavou a Trnavou, alebo na úrovni 130 kilometrov za hodinu na o niečo bezpečnejších častiach. Aj preto je dôležité dodržiavať všetky pravidlá cestnej premávky, naplno sa venovať vedeniu vozidla a zvýšiť pozornosť.

Realita však ukazuje, že jazda na diaľnici či rýchlostnej ceste nemusí byť úplne pre každého. Ak odhliadneme od menej skúsených vodičov, ktorí sa vyraziť na cesty tohto typu neodvážia, stretávať môžeme neohľaduplných šoférov. Tí stále nevedia, ako správne využívať jazdné pruhy, aby sa docielilo využívať plného potenciálu diaľnice či "rýchlostky".

Okrem platnej diaľničnej známky teda treba dbať na zvýšenú pozornosť skrz väčšie množstvo áut a dodržiavať niekoľko dôležitých zásad pri samotnej jazde na cestách s dvoma alebo viacerými jazdnými pruhmi v jednom smere. Na problematiku, ktorú označuje za "Achillovu pätu slovenských vodičov" upozorňuje aj Polícia Slovenskej republiky vo svojom novom videu.

Zákon hovorí jasne

"Vodiči častokrát využívajú stredný pruh na trojprúdovej diaľnici aj vtedy, keď to situácia nevyžaduje a nevykonávajú žiadny manéver," informuje na svojom facebookovom účte Polícia Slovenskej republiky.

Najmä na trojprúdovej diaľnici medzi Bratislavou a Trnavou pravidelne dochádza k nebezpečným situáciám, keď sebeckí vodiči jazdia bezdôvodne v strednom či ľavom pruhu a blokujú tak ostatných šoférov. Ako sa na využívanie jazdných pruhov na viacpruhových komunikáciách pozerá zákon?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 70% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.