Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2021, 11:11

Nemci riešia požiare elektromobilov, z prevádzky odstavujú batériové autobusy

Stále viac nemeckých miest sťahuje preventívne elektroautobusy z prevádzky, všíma si magazín Focus. Majú obavy z ich požiarov. Nie je ich viac, majú však oveľa väčšie následky.

Nemci riešia požiare elektromobilov, z prevádzky odstavujú batériové autobusy
Zdroj: Youtube.com/Brock Archer (ilustračná snímka)

"Politici sa na svojej spanilej elektroceste máličko krčia. Pritom je nutné riešiť tento problém skutočne rýchlo," komentuje situáciu ohľadom rizika požiarov elektrovozidiel nemecký časopis. Focus tiež dodáva, že prípady požiarov sa množia aj u osobných elektromobilov a dokonca aj u elektrobicyklov.

Pozrite si aj video produkcie honosného elektrického SUV Hongqi E-HS9 so symbolom komunizmu na maske, ktoré vstupuje do Európy

"Aby sme mali čistejší vzduch, jazdí po uliciach miest čím ďalej viac elektroautobusov. V Stuttgarte však čísla klesajú. Elektrobus od Daimleru tu totiž podľa súčasných informácií vzbĺkol pri nabíjaní. Došlo k veľkému požiaru, pri ktorom vznikol obrovský mrak škodlivín, ktorý zahalil údolia rieky Neckar, oblasť už beztak silne znečistenú splodinami z dieselových vozidiel. Sen o čistých elektroautobusoch sa tým akosi rozplynul," píše nemecký magazín.

Okrem Mníchova ide o ďalšie veľkomesto, ktoré preventívne sťahuje tento typ autobusov z prevádzky, až kým nebudú zverejnené presnejšie informácie o príčine požiaru. Nejde totiž o prvý incident s horiacim e-busom. Už v roku 2017 horelo u výrobcu elektromobilov v Salzgitteri, v roku 2019 horel batériový bus v Burghausene (okres Altötting), o rok neskôr v Durínsku. V marci tohto roku stál v plameňoch EvoBus v Mannheime, píše iDNES.cz.

U dvoch katastrofálnych požiarov v autobusovom depe v Hannoveri a Düsseldorfe v tomto roku panuje doteraz podozrenie, že pôvodcom bol takisto elektromobil. "Ale aj keby to nebol ten prípad, požiare batérií, ktoré možno uhasiť len veľmi ťažko a navyše iba s využitím enormného množstva vody, výrazne zvyšujú riziko každého prípadu, pri ktorom horí takéto vozidlo a robí z neho tiež mimoriadne drahú poistnú udalosť," upozorňuje Focus.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.