Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2021, 19:22

Chyby, ktoré vás môžu vyjsť draho. Tieto veci s turbomotorom auta určite nerobte

Niektoré jazdné návyky sa nemusia vodičom automobilov vybavených „turbom“ vyplatiť. Čomu by sme sa mali radšej vyhnúť?

Chyby, ktoré vás môžu vyjsť draho. Tieto veci s turbomotorom auta určite nerobte
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Zatiaľ čo v minulosti sme z pomerne objemných motorov dostávali výkony možno dvoch stoviek koní, dnes dokážu totožnú či vyššiu úroveň dosahovať aj podstatne menšie agregáty pod kapotou moderných áut. Je to výsledkom nielen obrovského technického a technologického pokroku značiek, ale taktiež výraznejším využívaním turbodúchadla.

"Slimák", ako sa turbo často označuje, slúži v podstate ako vzduchový kompresor poháňaný výfukovými plynmi a benefitom je, že dokáže v spolupráci s ďalšími riešeniami prispieť k dosahovaniu aktuálne i výkonu 300 koní z dvojlitrových agregátov. To je niečo, o čom sme mohli pred rokmi snáď len snívať.

Turbodúchadlo prispieva aj k ľahšiemu a „čistejšiemu“ spaľovaniu paliva, teda najmä pri naftových motoroch môže výrazne znížiť výfukové emisie. Normy sú pritom v súčasnosti čoraz prísnejšie, a tak si turbodúchadlo nachádza uplatnenie v stále väčšom množstve motorov - či už u benzínových alebo naftových. Niektoré ich v útrobách motorového priestoru ukrývajú aj hneď niekoľko.

Zastúpenie turbomotorov v súčasných ponukách automobiliek je tak naozaj veľké a je skôr už raritou, ak na cestách natrafíte na nové auto s výhradne atmosférickým motorom pod kapotou. Jeho výhodou je menšie riziko potencionálnych nákladných problémov, ak sa totiž pokazí turbodúchadlo v turbomotoroch, je to otázka stoviek eur len za samotný diel. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.