Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2021, 18:35

Skrytá nočná mora majiteľov turbodieselov. Ako riešiť strach naháňajúcu poruchu auta?

Jav, v zahraničí nazývajúci sa aj ako "Diesel runaway", dokáže v priebehu niekoľkých minút kompletne zničiť motor auta. A to poriadne veľkolepo.

Skrytá nočná mora majiteľov turbodieselov. Ako riešiť strach naháňajúcu poruchu auta?
Zdroj: Youtube

I keď v slovenčine porucha tohto druhu nemá presné pomenovanie, neznamená to, že by sa majiteľom áut u nás vyhýbala. Potvrdzujú to i niekoľké známe prípady, kedy sa vozidlo zahalilo do mraku dymu a vysokých otáčok motora. Takýto jav má na svedomí porucha nazývaná ako "Diesel runaway" a postihuje primárne vozidlá s naftovým turbomotorom pod kapotou. Našťastie, je pomerne ojedinelá.

O čo vlastne ide? Jedna z vôbec najbizarnejších porúch, aká môže majiteľa "dieseláka" stretnúť, spočíva v spotrebovávaní motorového oleja samotným motorom a turbodúchadlom. Najčastejším dôvodom vzniku je staré alebo chybné tesnenie turba, ktoré môže spôsobiť únik oleja a jeho významné prenikanie až do útrob motora.

Cez chladič stlačeného vzduchu dodáva turbodúchadlo vzduch do motora. Ten sa stlačením zahrieva, pričom v chladiči sa ochladí a do motora sa ho následne zmestí viac, čo podporuje i lepšiu objemovú účinnosť tohto druhu preplňovania. Ak však turbo stláča so vzduchom aj olej, časť sa dostáva do motora, kde je spaľovaný a zlomok sa hromadí v chladiči.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.