Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.10.2021, 14:21

Plánujete kúpu zimných pneumatík? Ich označovanie sa tento rok zmenilo

Energetický štítok pneumatiky poskytuje informácie o bezpečnosti pneumatiky, o jej vplyve na životné prostredie a uľahčuje tiež výber pre zákazníka. Čo na ňom nájdeme?

Plánujete kúpu zimných pneumatík? Ich označovanie sa tento rok zmenilo
Zdroj: koláž HN

Október a november už tradične patria k mesiacov, kedy vodiči húfne zavítajú do pneuservisov a nechávajú svoje letné pneumatiky vymeniť za zimné. Platí, že by sme kontrolu, správnosť osadenia a kvalitu plášťov rozhodne nemali podceňovať. Stačí si totiž uvedomiť, že práve obutie kolies je v zásade jediná súčasť auta, ktorá vás priamo spája s cestou a podpisuje sa pod jazdné vlastnosti i bezpečnosť.

Povinnosť zimných pneumatík je na Slovensku ustanovená zákonom o cestnej premávke, ktorý hovorí o povinnosti ich používania od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. V takýchto podmienkach môže následne vodič šoférovať iba vozidlo, ktoré má na všetkých nápravách obuté zimné pneumatiky.

Ak nazrieme okrem klasických osobných a ľahkých úžitkových áut aj do kategórie nákladných vozidiel či automobilov nad 3,5 tony, tie musia mať v uvedenom termíne obuté zimné pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav, pričom pre autobusy platí obutie zimných pneumatík na všetky nápravy.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.