Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2017, 12:30

Už aj Rakúsko zavádza elektronické diaľničné známky, skrývajú však jednu vážnu nástrahu

Rakúsko spustilo predaj elektronických diaľničných známok. Pre mnohých však platia až po viac ako dvoch týždňoch.

Už aj Rakúsko zavádza elektronické diaľničné známky, skrývajú však jednu vážnu nástrahu
Zdroj: asfinag.at

Lepenie diaľničných nálepiek končí už aj v Rakúsku. Odpadá vám teda zložité zoškrabávanie starých známok z čelných skiel automobilov. Naši susedia totiž od decembra zavádzajú elektronické diaľničné známky.

Všetko teda môžete vybaviť v pohodlí domova, či kdekoľvek, pokiaľ máte prístup na internet. Kúpa prebieha na rakúskom portáli Asfinag - diaľničná spoločnosť.

Dobrou správou pre mnohých bude, že pokiaľ si stránku otvoríte na území Slovenska, informácie sa vám budú zobrazovať v slovenčine.

Pozor na ochranu spotrebiteľa

Dôležitou informáciu je "čakacia lehota" po kúpe takejto známky. Ide totiž o 18 dní a až následne po ich uplynutí môžete takúto známku využívať a stáva sa platnou. Ak si teda známku zakúpite hneď dnes, a nieste podnikateľ, platnosť nadobudne až 23. decembra.

Zdroj: asfinag.at

​Dôvodom je ochrana spotrebiteľa, kedy si v priebehu týchto dní viete pri 10-dňových a dvojmesačných elektronických známkach zmeniť evidenčné číslo, platnosť či do zmluvy odstúpiť.

Ak ste však podnikateľom, a túto položku v pravom hornom rohu zaškrtnete, lehota sa na vás vzťahovať nebude. 

Platnosť a kúpa

Elektronické diaľničné známky si viete zakúpiť v rámci Európskej únie, krajín EHS či vo Švajčiarsku. Ročná diaľničná známka na rok 2018 vám platí až do 31. januára 2019 - vrátane.

Desaťdňová platí do uplynutia desiateho dňa platnosti, dvojmesačná platí pre obdobie dvoch mesiacov. Čiže napríklad od 17. marca do 17. mája - vrátane.

Pokiaľ ide o elektronické úsekové mýto, to platí pre jednotlivú jazdu, či v podobe ročnej karty s platnosťou jedného roka - 365 dní.

Cenník elektronických diaľničných známok

Od 1. decembra teda máte v Rakúsku možnosť zakúpenia diaľničných známok elektronicky s cenami (platnými pre rok 2018):

  • 9 eur za 10 dňovú elektronickú diaľničnú známku
  • 26,20 eur za dvojmesačnú elektronickú diaľničnú známku
  • 87,30 eur za ročnú elektronickú diaľničnú známku

​​Platiť je možné nielen kreditnou kartou, ale tiež prevodom či službou PayPal. Klasické nalepovacie známky budú však aj naďalej k dispozícii, čo využijú najmä vodiči, cestujúci cez Rakúsko "zo dňa na deň".