Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2017, 11:00

Príspevok na kúpu elektromobilu dostanete aj na Slovensku. Koľko a za akých podmienok?

Páčila by sa vám podpora kúpy elektromobilu alebo plug-in hybridu? Môžete dostať príspevok na jeho kúpu.

Príspevok na kúpu elektromobilu dostanete aj na Slovensku. Koľko a za akých podmienok?
Zdroj: TopSpeed

Vedzte, že od roku 2016 realizuje Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP SR) Projekt podpory kúpy a registrácie ekologických vozidiel M1 a N1 a vy môžete získať dotácie na elektromobil.

Recyklačný fond schválil pre projekt päť miliónov eur do konca roka 2017. Podporiť mali približne tisíc nových „eko“ áut. Projekt však päť mesiacov meškal kvôli schvaľovaciemu procesu.

Na elektrické auto vám prispejú

Rozvoj elektromobility je v Európe vyvolaný legislatívou a iniciatívami EÚ. Nariadenia Európskeho parlamentu stanovujú postupy, ako znížiť emisie áut kategórie M1 a N1 do roku 2020. Na ich základe si mali samostatné štáty vytvoriť nástroje a podporné opatrenia. Aj Slovensko schválilo strategické materiály.

O čom hovoria? Načrtli dva scenáre vývoja. Štandardný počíta s rezervovaným vnímaním elektromobility verejnosťou a konzervatívnym podnikateľským prostredím.

Zdroj: BMW

Jeho cieľom je spolu 10-tisíc elektromobilov a plug-in hybridov do roku 2020. Optimistickejší technologický scenár predpokladá väčšiu angažovanosť právnických osôb a pozitívnejšie vnímanie verejnosti.

Cieľ? 25-tisíc elektromobilov a plug-in hybridov. Koncom roka 2017 by na Slovensku malo byť spolu zaregistrovaných 1300 „zelených“ áut podľa štandardného scenára a 3120 podľa optimistického technologického.

Podpora tri až päť tisíc eur

Projekt ZAP SR dotuje kúpu batériových elektrických áut (BEV) sumou päť tisíc eur a plug-in hybridov (PHEV) sumou tri tisíc eur. Predpokladajú 2/3 zastúpenie BEV a 1/3 PHEV. Teoreticky tak podporia kúpu až 1 152 áut. ZAP SR už má skúsenosti s podporou kúpy nových vozidiel.

V roku 2009 manažovali „šrotovné“. Juraj Sinay, prezident ZAP, hovorí: „Schválením Projektu podpory kúpy vozidiel vznikli nediskriminačné a zároveň motivačné podmienky pre každého vlastníka vozidla.“

Projekt pokračuje v roku 2018

Priemerný mesačný počet registrácii je 36, v posledných šiestich mesiacoch má stúpajúcu tendenciu, a to priemerne 40 vozidiel. Koľko áut dotovali? Počet rezervovaných podpôr je 445, pomer medzi BEV/PHEV je 275/170. Najviac dotácie využívajú právnické osoby, a to až 81,5 percenta. Nasledujú fyzické osoby, SZČO a obce.

Ak zvažujete kúpu elektrického auta, ZAP vám teda na kúpu finančne prispeje. Stačí ich kontaktovať pre bližšie info. Výhľad čerpania prostriedkov je pre rok 2018 pozitívny.

Pri predpoklade registrácie 40-50 áut mesačne tak naplní pôvodný cieľ projektu, a to dotovaných aspoň tisíc vozidiel BEV a PHEV. Projekt podpory na základe dohody pokračuje v nezmenenej forme aj v roku 2018.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.