Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2021, 14:08

Toto je päť pravidiel ekonomickej jazdy s hybridom. Nezabite jeho potenciál šetriť

Postupné zvyšovanie nárokov úradníkov v Bruseli a sprísňovanie emisných noriem vytláča čisto spaľovacie autá z ponúk automobiliek a podpisuje sa na masívnom rozšírení hybridnej techniky. Ako ju využiť?

Toto je päť pravidiel ekonomickej jazdy s hybridom. Nezabite jeho potenciál šetriť
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Výrobcovia do svojich portfólií zaraďujú čoraz častejšie elektrifikované alebo plne batériové modely áut a tak zatiaľ čo pred rokmi boli plne hybridné motorizácie skôr hudbou budúcnosti, dnes sú pre značky spolu s mild-hybridmi a plug-in hybrdmi takmer prioritou.

Mnohé automobilky sa zaviazali, že v najbližšom desaťročí ustúpia od vývoja alebo predaja spaľovacích variantov svojich modelov a presedlajú na alternatívne plug-in hybridné, hybridné alebo výhradne na elektrické verzie. Nehovoriac o tom, že už čoskoro zabije nová emisná norma malé autá alebo ich výrazne predraží. 

Na trhu sú však i značky, ktoré hybridom verili už dávno predtým, než boli východiskom emisného tlaku Európskej únie. Príkladom je Toyota, ktorá už dlhé roky vyvíja a osádza svoju techniku do svojich modelov, dokázala ju zdokonaliť na vysokú úroveň a umožňuje tak vodičom na celom svete šetriť. Nielen z časti životné prostredie, ale aj financie v peňaženke.

Nie každý však vie, aké pravidlá by mal počas jazdy s hybridným vozidlom dodržiavať a čo všetko sa reálne mení oproti využívaniu klasického výhradne spaľovacieho modelu. Pravdou je, že moderné hybridy nevyžadujú výrazné špecifické znalosti ani návyky pre ekonomickú jazdu. Prispôsobia sa štýlu vodiča a s energiou do veľkej miery hospodária inteligentne.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.