21.08.2017, 16:01

Môžete ísť aj 200 km/h po diaľnici. Vysvetlíme vám, kedy vám za rýchlosť zoberú vodičský preukaz

Populárna „Ábelovka“, kde sa snaží viceprezident Polície Slovenskej republiky Ľubomír Ábel vysvetliť rôzne dopravné predpisy či problematiku, narazila na jednu z najzaujímavejších tém. Pokuty za rýchlosť.

Môžete ísť aj 200 km/h po diaľnici. Vysvetlíme vám, kedy vám za rýchlosť zoberú vodičský preukaz
Zdroj: ilustračná snímka TASR

Prečo vodič, ktorý výrazne poruší maximálnu povolenú rýchlosť, nepríde o vodičský preukaz? Ľubomír Ábel odpovedá na túto otázku pomerne kostrbato. „Pokuta 500 až 800 eur je ukladaná policajtmi za priestupok pri porušení maximálne stanovených rýchlostí,“ začína vo videu vysvetľovať Ábel. 

Odbočí však k objektívnej zodpovednosti a zasielaniu pokút poštou. Skúsime vám to jednoducho vysvetliť.

V princípe vám „len“ za rýchlu jazdu policajti vodičský preukaz nezoberú. Museli by ste sa dopustiť aj iných priestupkov.

„V minulosti sa bral vodičský preukaz automaticky za určité porušenie predpisov. Teraz sa však viac hľadí na okolnosti porušenia. Napríklad ak ide vodič 200 km/h na prázdnej diaľnici tak dostane len pokutu. Ak by takouto rýchlosťou išiel napríklad na nábreží v Bratislave a ohrozil by aj ostatných účastníkov cestnej premávky, vrátane chodcov, tak skončí so zadržaním vodičského preukazu,“ povedal pre Hospodárske noviny dopravný analytik Jozef Drahovský.  

Problém môže nastať, ak sa s policajtom začnete „hádať“ a necháte svoj priestupok o prekročení rýchlosti postúpiť do správneho konania. Tam už o vodičský prísť môžete. Ideálnejšie je tak pre väčšinu šoférov uznať chybu a zaplatiť na mieste.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.