Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.09.2021, 13:50

Ak sa niektoré objavia, máte problém. Spoznáte jednotlivé kontrolky vášho auta?

Vedomosti v tomto smere by ste určite nemali podceňovať. Overte svoje schopnosti rozpoznávania "reči auta" v našom kvíze.

Ak sa niektoré objavia, máte problém. Spoznáte jednotlivé kontrolky vášho auta?
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Môžu byť zelené, červené alebo oranžové. Výnimkou sú napríklad diaľkové svetlá, ktorých symbol je počas aktivácie na palubnej doske podsvietený modrou farbou. Kontrolky vo vozidlách a to či už osobných, nákladných alebo tiež motocykloch, patria k absolútne základným znakom, ako rozpoznať hroziaci problém. 

Veľakrát dokážu vodiča informovať o probléme ešte predtým, než sa prejaví napríklad vizuálne alebo zvukovo. Dokázať rozlíšiť ich dôležitosť, význam a vedieť následne i správne reagovať, je v čoraz viac technológiami nabitých vozidlách naozaj dôležité. Včasné zareagovanie je teda kľúčové k tomu, aby ste zachránili motor alebo iné dôležité súčasti auta či neohrozili svoju bezpečnosť.

Samozrejme, význam niektorých na palubnej doske rozsvietených kontroliek môže byť taktiež len informačný alebo dáva vodičovi vedieť, že konkrétna funkcia je momentálne aktívna a zasahuje do riadenia vozidla.

Pripravili sme pre vás kvíz a snímky 10 rôznych kontroliek, ktoré sa pred vami počas jazdy môžu objaviť. Dokážete dosiahnuť plný počet bodov, alebo nastanú pri zodpovedaní otázok problémy?