Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2021, 12:10

Šéf Škody: Za Fabiou Combi mi krváca srdce, nebola však iná možnosť

  • Tak rušný si prvý rok v Mladej Boleslavi určite nepredstavoval. Od minulého leta nový šéf Škody Auto Thomas Schäfer prevzal vedenie značky v covidovom roku. Tento rok sa k epidémii pridala kalamita s dodávkami dielov.
  • V exkluzívnom rozhovore pre iDNES.cz napríklad vysvetľuje, prečo chýbajú čipy a ako s ich nedostatkom Škoda bojuje. 
Šéf Škody: Za Fabiou Combi mi krváca srdce, nebola však iná možnosť
Zdroj: Škoda

Thomas Schäfer prevzal kľúče od českej Škodovky v auguste minulého roka, mesiac po nástupe predstavoval dôležitý symbol novej éry automobilky, elektrický model Enyaq. Teraz uvádza automobilka na trh novú Fabiu, okolo dôležitého modelu je teraz rušnejšie, než by si automobilka priala.

Presadenie kombi verzie modelu bolo jedným z prvých víťazstiev Schäfera po nástupe do funkcie, následne sa však ukázalo, že je tento projekt ekonomicky neúnosný, takže novú Fabiu Combi musela značka odpískať. Thomas Schäfer v rozhovore vysvetľuje prečo.

V týchto dňoch oslavujete rok od prevzatia vedenia Škody Auto. Ako veľmi sa zmenila situácia? Prijal by ste tú ponuku znova, keby ste vedel, čo vás čaká?
Určite, bez váhania! Som naozaj šťastný, že som tu. Nevolil by som inak. Škoda Auto je neskutočná firma so skvelými ľuďmi. Spôsob, akým pracujeme, ako spolu vychádzame. Nie je tu politikárčenie, len absolútne zameranie na výsledok. Objavil som čaro českého humoru, nič vám nie je "sväté". Samozrejme, globálna situácia nie je jednoduchá a práca je náročná. Myslím však, že ju robíme dobre. Máme novú stratégiu, ktorú sme tento rok predstavili. Je v nej veľká zmena v nasmerovaní; smerom k elektromobilite. A tiež zodpovednosť za rôzne projekty, ktoré sme v rámci skupiny dostali v Rusku, Indii ... To bolo predtým nepredstaviteľné. Myslím, že teraz máme veľké pole pôsobnosti.

Teraz musíte riešiť nedostatok dielov pre výrobu. Nielen čipov, ale aj ďalších komponentov.
Áno, situácia naozaj nie je ľahká. Má to viac dôvodov, tým hlavným je aktuálna odstávka výroby čipov v Malajzii kvôli covidu. Továreň bola zatvorená niekoľko týždňov a s odstupom to doputovalo k nám. Nedostatok polovodičov bude ovplyvňovať výrobu ďalších niekoľko mesiacov, ide o globálnu záležitosť. V minulosti išla výroba spotrebnej elektroniky v cykloch hore - dole a v momentoch poklesu bolo možné dodávať a vytvárať zásoby pre autopriemysel. Nikdy sa nestalo, že by ich bol naozajstný nedostatok, pokiaľ neprišla nejaká nepredvídateľná prírodná katastrofa. Teraz je situácia iná a zišlo sa viac faktorov naraz.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.