Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2021, 11:41

Oslava konca legendárneho športiaku. Model NSX sa plánuje rozlúčiť vo veľkom

Prvá generácia bola modlou pre fanúšikov japonských áut 90. rokov, druhá generácia potom hybridným výkonným športiakom. Jeho koniec sa však blíži.

Oslava konca legendárneho športiaku. Model NSX sa plánuje rozlúčiť vo veľkom
Zdroj: Acura

Honda NSX prvej generácie, v amerických končinách taktiež známa aj ako Acura NSX, bol športový automobil z rokov 1990 až 2005. Vychádzal z konceptu HP-X (Honda Pininfarina eXperimental, po talianskej firme, ktorá na aute pracovala), neskôr sa však vyvinul v prototyp NS-X (New Sportscar eXperimental) a po prenesení do sériovej výroby niesol práve označenie Honda NSX.

Dizajn sa prísne riadil aerodynamikou, pričom naozaj nadčasové tvary navrhol tím vedený hlavným dizajnérom Masahitom Nakanom a výkonným hlavným inžinierom Shigeru Ueharom. Model ťažil zo štýlu inšpirovaného kokpitom stíhacieho lietadla F-16 a rovnako i odporúčaní zosnulého legendárneho majstra sveta F1 Ayrtona Sennu počas záverečných fáz vývoja.

​Na začiatku predaja sa športový model ponúkal výhradne v prevedení kupé, v roku 1995 potom pribudla aj karoséria typu targa. V roku 2002 sa dočkal japonský športiak faceliftu (prišiel o výklopné svetlá a nechýbali ani ďalšie funkčné zmeny), pričom výroba skončila v roku 2005.

Počas nasledujúcich rokov sa niekoľkokrát objavili informácie o možnom nástupcovi, no až v decembri 2011 spoločnosť Honda oficiálne oznámila koncept druhej generácie, ktorý bol predstavený nasledujúci mesiac na severoamerickom medzinárodnom autosalóne 2012 ako Acura NSX Concept. Ten sa do sériovej výroby dostal v roku 2016 a na trhu pôsobí dodnes.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 53% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.