Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.07.2021, 11:25

O vynikajúci model GR Yaris je obrovský záujem. Toyota má pre fanúšikov skvelú správu

Predaj najmenšieho člena rodiny GR od Toyoty bol na Slovensku obmedzený len na 30 kusov. To sa však aktuálne mení.

O vynikajúci model GR Yaris je obrovský záujem. Toyota má pre fanúšikov skvelú správu
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Aktuálnou témou číslo jedna v automobilovom priestore je nepochybne elektrifikácie, zvládanie čoraz prísnejších emisných limitov a snaha o zníženie hroziacich pokút v prípade ich presiahnutia. Nie každý však upriamuje pozornosť len na tieto oblasti.

Automobilka Toyota má napríklad vďaka dôvere v hybridy, keď im ešte pred rokmi iní výrobcovia neverili, v súčasnosti titul lídra a s prehľadom je schopná čo možno najviac minimalizovať pokuty či dosahovať emisné ciele.

​To však nie je všetko. Keďže má v ponuke množstvo elektrifikovaných vozidiel, môže si dovoliť aj dnes priniesť na trh skutočne výkonné a pre mnohé iné značky v podstate nereálne modely. Reč je o znovuzrodenej Supre vzniknutej v spolupráci s BMW, ale aj o malom ostrom GR Yarise. Ten sme si v redakcii mohli vyskúšať aj my a chválou sme rozhodne nešetrili. 

Ani zákazníci neskrývajú nadšenie či ocenenie špičkových jazdných vlastností. Podpísal sa pod to ich obrovský záujem o kúpu a tak spoločnosť Toyota predĺžila kvôli veľkému dopytu výrobu vrcholnej športovej verzie GR modelu Yaris o ďalšie dva roky - teda najmenej do roku 2023.

Aj slovenské zastúpenie značky tým pádom začalo prijímať objednávky, ktoré už nie sú limitované prideľovaným počtom vozidiel.

V minulom roku, keď bol model GR Yaris uvedený na trh, bolo pre slovenský trh v prvej fáze určených iba 30 vozidiel. Záujemcovia si ich v objednávkach zakúpili už v priebehu niekoľkých týždňov, kto zaváhal, mohol riešiť dovoz alebo čakať na neskoršiu kúpu jazdenky.

Úspešný model sa môže pochváliť najvýkonnejším trojvalcovým motorom s objemom 1,6-litra, s naladením na 261 koní a 360 Nm krútiaceho momentu.

​Kilogramový výkon vozidla je tým pádom na úrovni 4,9 kg/k, takže vozidlo dokáže zrýchliť z nuly na stovku za necelých 5,5 sekundy a rozbehnúť sa až na 230 kilometrovú rýchlosť. GR Yaris pritom prišiel na trh ako oficiálny homologačný model pre vývoj nového pretekárskeho špeciálu Yaris WRC.

Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Vďaka kolesám v samotných rohoch karosérie, rozšírenému rozkročenému postoju, pohonu všetkých štyroch kolies GR-FOUR a skvele fungujúcej manuálnej prevodovke, dokáže poskytnúť ohromný jazdecký zážitok. 

Od uvedenia modelu Celica GT-FOUR v roku 1999 ide o prvé originálne športové vozidlo Toyota s pohonom 4x4. Spoločnosť bude v nasledujúcich rokoch zákazníkom v Európe (vrátane SR) ponúkať celkom tri športové modely s prívlastkom GR.

Podľa slov samotného výrobcu nemá v tejto chvíli v ponuke takúto širokú paletu športových modelov žiadna iná konkurenčná značka.

Okrem mini hothatchu GR Yaris ide o spomínaný model Supra vo verziách 2,0 alebo 3,0 a taktiež o novú generáciu kupé GR 86, ktoré bude uvedené na európskom trhu vrátane Slovenskej republiky.