Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.07.2021, 14:05

Špičková elektrická Škoda Fabia je realitou. Má takmer 350 koní

Prototyp ostrej novinky vznikol na základoch rely špeciálu ŠKODA FABIA Rally2 evo, no s niekoľkými zásadnými úpravami.

Špičková elektrická Škoda Fabia je realitou. Má takmer 350 koní
Zdroj: Škoda

Vlna elektrifikácie sa netýka iba civilných bežne dostupných áut, ale čoraz viac zasahuje aj do útrob motoršportu. Ešte koncom minulého roka sa objavili informácie o príprave poriadne nabrúsenej Fabie produkovanej v spolupráci rakúskej spoločnosti Kreisel Electric a mladoboleslavskej automobilky Škoda Auto, respektíve tímu Škoda Motorsport.

Novinka s označením RE-X1 Kreisel je experimentálny prototyp, ktorý rakúska firma špecializujúca sa na technológie batérií vybavila pozoruhodnou technikou a v rukách jazdcov tímu Baumschlager Rallye & Racing (BRR) si to namierila rovno na ostrú skúšku rakúskej Rallye Weiz.

​Úspech na seba nedal dlho čakať. Išlo pritom o vôbec prvé elektrické vozidlo v histórii tejto rely, ktoré absolvovalo celú dĺžku pretekov.

Brat benzínovej verzie

Škoda RE-X1 Kreisel je postavená na základe skutočne úspešného a známeho špeciálu určeného pre rely Škoda Fabia Rally2 evo. Inžinieri v Škoda Motorsport spolu s vývojármi spoločnosti Kreisel Electric však upravili podlahu vozidla tak, aby do nej bolo možné integrovať batériu elektrického pohonu s kapacitou 52,5 kWh.

Úpravy si vyžadoval aj bezpečnostný rám, motorový priestor či samotný interiér vozidla. Hlavná zmena vnútri sa týkala iného volantu s mnohými ovládacími prvkami a rovnako aj absencie radiacej páky sekvenčnej prevodovky. Tú nahradili pádla pod volantom ovládajúce rekuperáciu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 65% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.