Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.07.2021, 14:45

Auto malo pokoriť aj šialených 530 km/h. Značka teraz priznáva, že deklarovaná rýchlosť bola omyl

Zaujímavý príbeh hyperšportu, ktorý napokon začiatkom tohto roka získal vytúžený titul najrýchlejšieho produkčného auta sveta, bol okorenený o nové vyjadrenie značky. Jeho cesta však nekončí.

Auto malo pokoriť aj šialených 530 km/h. Značka teraz priznáva, že deklarovaná rýchlosť bola omyl
Zdroj: Youtube.com/Robert Mitchell

Americká spoločnosť SSC (Shelby SuperCars) nedávno katapultovala svoj model Tuatara do povedomia verejnosti po oznámení o úspešnom dosiahnutí rekordnej rýchlosti až 532,93 km/h, respektíve priemerkou 508,73 km/h z dvoch ostrých jázd. Týmito údajmi sa vozidlo malo zapísať do Guinnessovej knihy rekordov a držať titul najrýchlejšieho produkčného vozidla na svete a zároveň na bežnej ceste. 

Okrem toho si mal vtedy americký staviteľ hyperšportu pripísať i ďalšie rekordy: najrýchlejšiu letmú míľu a letmý kilometer, s hodnotami 503,92 kilometra za hodinu a 517,16 kilometra za hodinu. Daný úsek diaľnice uzavreli, no aj tak sa stal miestom, kde bola prvýkrát na svete na verejnej komunikácii dosiahnutá najvyššia rýchlosť automobilom.

​Krátko po uverejnení tohto počinu sa však strhla vlna diskusií, či je rekord naozaj právoplatný. Na isté nedostatky a nejasnosti začali upozorňovať viacerí vplyvní odborníci a pochybnosti podporoval aj oficiálny videozáznam, podľa ktorého išiel hyperšport na vybranom úseku diaľnice podstatne pomalšie. Tvrdenia sa opierali najmä vizuálne body (stĺpiky) popri ceste, okolo ktorých boli prejazdy pomalšie, než by tomu malo pri spomínanej rýchlosti byť.

Spoločnosť vtedy potvrdila, že záznamy na videu pochádzajú z "testovacích" jázd a nie z tej rekordnej. Okrem toho, dosiahnutý rekord "neposvätila" firma Racelogic meracieho zariadenia GPS, napokon sa teda výrobca rozhodol celú udalosť zopakovať a to s väčšou pozornosťou všetkých potrebných orgánov či YouTube tvorcov, ktorí na pochybnosti ohľadom jazdy poukázali medzi prvými.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.