Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.07.2021, 11:45

Legendárna Lada v drsnej verzii smeruje do predaja. V teréne ju prekoná málokto

Bronto vychádza zo štandardnej Nivy Legend, rovnako ako jeho kabína. Karoséria je však dodatočne vystužená, pevnejšie sú aj nápravy.

Legendárna Lada v drsnej verzii smeruje do predaja. V teréne ju prekoná málokto
Zdroj: Lada

Po poslednej modernizácii klasickej terénnej Lady premenovanej na Niva Legend sa jej „drsnejšia“ verzia Bronto na čas vytratila z ponuky.

Teraz sa vracia, Lada Niva Bronto 2022 dostala rovnaké úpravy ako klasická Niva Legend, pochváliť sa však môže dvomi výbavami a doplnkami zlepšujúcimi priechodnosť mimo ciest. Luxus však nečakajte, tu ide skôr o reálne schopnosti v teréne.

Lada 4x4 Bronto nie je v portfóliu značky žiadna novinka. Terénnejšiu a drsnejšiu alternatívu k bežnej legendárnej „Nive“ ponúkala automobilka AvtoVAZ aj doteraz, po modernizácii modelu 4x4 a jeho premenovaní na Niva Legend však Bronto vypadlo z ponuky a nad jeho ďalšou existenciou visel dlhší čas otáznik.

Automobilka sa totiž „zbavila“ aj päťdverovej verzie a úplne končí s jej výrobou, nebolo pritom úplne zrejmé, či si drsné prevedenie s označením Bronto nakoniec ponechá vo svojej ponuke.

Teraz je to už nad slnko jasné – Lada Niva Bronto 2022 je predsa len tu a ponúkne množstvo vylepšení, ktoré pri offroadovom využívaní reálne pomôžu. Verzia Bronto sa pritom od bežnej Nivy Legend líši aj samotným procesom výroby.

Nejde teda len o klasickú verziu ovešanú automobilovou bižutériou, vyrába sa totiž v dcérskej spoločnosti VIS Avto. K nej najskôr putujú „surové“ skelety z Togliatti, VIS Avto ich vystuží a patrične upraví, následne pošle späť do centrálnej lakovne v Togliatti a až potom začne proces finálnej montáže vo VIS Avto.

Niva Bronto 2022 dostala svetlú výšku zvýšenú zo sériových 200 na 240 milimetrov, upravené pruženie, špeciálne 15-palcové disky s terénnymi pneumatikami, rozšírené blatníky a na prednej aj zadnej náprave si Bronto pomáha samosvornými diferenciálmi (okrem štandardnej mechanickej uzávierky medzinápravového diferenciálu).

Bronto 2022 navyše bude k dispozícii v dvoch úrovniach výbav – Bronto Luxe a Bronto Prestige s plastovými nárazníkmi, ochranou prahov a prednými hmlovkami. Do EÚ sa verzia Bronto 2022 dostane už len v rámci individuálnych dovozov, oficiálny dovoz značky Lada s továrenskou podporou do EÚ totiž pred časom skončil.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.