Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2021, 14:35

Imidžová motokára, ktorá roky čaruje priestorom. V Tatrách sa stretli fanúšikovia britskej legendy

Priaznivci najúspešnejšieho britského automobilu, aké sa kedy vyprodukovalo, sa počas uplynulého víkendu stretli na početnom zraze.

Imidžová motokára, ktorá roky čaruje priestorom. V Tatrách sa stretli fanúšikovia britskej legendy
Zdroj: Maťo Zedníček

Nepriaznivá vlaňajšia situácia v spojení s pandémiou koronavírusu sa podpísala okrem iného aj na zrušení mnohých spoločenských akcií. Situácia ani dnes nie je úplne najlepšia a popasovať sa treba s rôznymi opatreniami.

Svoje o tom vie i Slovenský klub MINI, siahajúci históriou do roku 1990 na čele s pánom Richardom Bollom, ktorý po vlaňajšom neuskutočnení opäť privítal na tradičnom stretnutí fanúšikov britskej legendy. A redakcia HNauto bola pri tom. 

Bohatá história revolučného auta

Suezská kríza spôsobila v polovici päťdesiatych rokov náhly nedostatok ropy, čo malo za následok rapídne zvýšený dopyt po malých úsporných vozidlách. Veľké prerastené modely s vysokou spotrebou tak okamžite padli. Na nečakanú situáciu musel rýchlo zareagovať i najväčší britský konglomerát British Motor Corporation, zoskupujúci značky Austin, Morris, MG či Wolseleysa.

Výroba a pôsobenie vozidiel MINI:

Konkurenčné nemecké, čoraz viac používané, "bublinové autá" (mikroautá) chcel poraziť svojim vlastným produktom. V BMC pracujúcemu talentovanému a zručnému britskému konštruktérovi gréckeho pôvodu Alexandrovi Arnold Constantine Issigonisovi preto zadal šéf Leonard Lord neľahkú, až takmer nereálnu úlohu. 

Novinka sa mala vmestiť do kontajnera s rozmerom 3,0 × 1,2 × 1­,2 metra, poňať štvoricu dospelých, mať štyri kolesá (to vtedy nebol štandard) a využívať normálny automobilový motor. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.