Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2021, 13:35

Na vodík nabieha i BMW. Svoje SUV X5 už testuje v reálnej premávke, má takmer 400 koní

Prvé prototypy sa začínajú testovať na európskych cestách, výroba malej série založenej na modeli BMW X5 sa má pritom spustiť už budúci rok.

Na vodík nabieha i BMW. Svoje SUV X5 už testuje v reálnej premávke, má takmer 400 koní
Zdroj: BMW

Benefity vodíka, ako zdroja výroby energie, sú už mnohým automobilkám jasné, avšak jeho masívne rozšírenie či dokonca náhradu za dnešné klasické batériové elektromobily zatiaľ očakávať nemožno.

Nielen že nateraz výrazne zaostáva budovanie infraštruktúry, na Slovensku totiž dodnes nemáme ani jednu čerpaciu stanicu na vodík, ale taktiež visí jemný otáznik nad jeho distribúciou a celkovou efektivitou. Doterajšie výsledky a skúmania sú však pozitívne.

Na trh postupne dostávajú aj nové modely áut, ktoré na svoj elektrický pohon využívajú práve vodíkové palivové články. Medzi nedávno predstavené novinky patrí napríklad kórejský Hyundai Nexo či japonská Toyota Mirai druhej generácie.

Tá sa dokonca predáva už i na slovenskom trhu, hoci tankovať by museli prípadní majitelia na aktuálne najbližšej stanici v susednom Rakúsku. 

Zatiaľ ešte pomerne skromný zástup vodíkových modelov chce obohatiť aj mníchovská automobilka BMW. Tá začína na európskych cestách testovať vozidlá s pohonom na vodíkové palivové články vo verzii blízkej k finálnej sériovej podobe.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 58% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.