Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2021, 14:17

Toyota demonštruje veľký potenciál vodíka. Dosiahla nový svetový rekord v dojazde

Vodíková Toyota Mirai prekonala svetový rekord, keď len na jedno natankovanie prešla až 1 003 kilometrov.

Toyota demonštruje veľký potenciál vodíka. Dosiahla nový svetový rekord v dojazde
Zdroj: Toyota

Program Toyoty s názvom Beyond Zero má poukázať na skutočnosť, že pre automobilku nie sú nulové emisie konečným cieľom. Vodík je dôveryhodným a hojným zdrojom pre dopravu a ukladanie energie, preto podľa Toyoty predstavuje sľubnú príležitosť na rozvoj lepšej spoločnosti.

Vodík by mohol zaistiť bez emisnú mobilitu nielen v rámci bežnej cestnej osobnej a nákladnej dopravy, ale aj železničnej, lodnej a leteckej. Rovnako dobre vraj podľa japonskej značky poslúži na výrobu energie v priemysle, firmách a domácnostiach. Benefitov vodíka je mnoho, avšak na masívne rozšírenie si ešte budeme musieť počkať.

Svetový rekord

Nedávno automobilka uviedla aj na slovenskom trhu svoj plne vodíkový model Mirai druhej generácie a dôkazom toho, že i tu už začína stúpať popularita vodíka je fakt, že ešte v tomto roku by sme sa mohli dočkať otvorenia prvých slovenských vodíkových staníc - jedna v Bratislave a druhá v Košiciach. 

Pozrite si aj prvú slovenskú jazdu v podaní redakcie TopSpeed.sk:

Aby Toyota pred svetom dôkladne demonštrovala schopnosti modelu Mirai, odhodlala sa pokoriť svetový rekord v dojazde. A podarilo sa, keď s modelom dokázala prejsť na jedno natankovanie až 1 003 kilometrov. Prekonala tak aj Hyundai, ktorý s modelom Nexo dosiahol v roku 2019 rekord po prejdení 778 kilometrov a následne ho nedávno vylepšil na 887,5 kilometra.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 62% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.