Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.05.2021, 11:40

Zelená budúcnosť pneumatík? Michelin ich plánuje vyrábať z použitých PET fliaš

Hoci zatiaľ ide v súvislosti s použitím technológie o hudbu budúcnosti, nemusí už byť veľmi ďaleko.

Zelená budúcnosť pneumatík? Michelin ich plánuje vyrábať z použitých PET fliaš
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová / HN

Plastové PET fľaše patria medzi významných znečisťovateľov životného prostredia a hoci mnohí z nás ich recykláciu triedením podporujú, stále sa do voľnej prírody či zmesového odpadu dostáva obrovské množstvo produktov tohto typu. Podporiť ich úbytok a zvýšiť taktiež ich šancu na druhý život má aktuálne v pláne známy výrobca pneumatík.

Nielen že tým bude spoločnosť Michelin riešiť vážny problém odpadových polyetylénteref­talátových (PET) fliaš, ale zároveň prispeje k "zelenšej" podobe samotných pneumatík. Aj tie totiž tvoria významnú časť odpadov, ktoré robia ekológom vrásky na tvári - polyetylénteref­talát je surovina pre jedno z hlavných textilných vlákien využívaných na vystuženie pneumatík.

Michelin teda v spolupráci s biochemickou firmou Carbios vyvinuli technológiu, ktorá by umožnila tisíce ton takéhoto odpadu efektívnejšie spracovávať a premeniť na produkt s vysokou pridanou hodnotou.

Revolučná enzymatická recyklácia

Enzymatický recyklačný proces vyvinutý Carbiosom využíva enzým schopný depolymerizácie polyetylénteref­talátu obsiahnutého v rôznych plastoch alebo textíliách (fľaše, podnosy, polyesterové odevy a podobne).

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.