Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2021, 00:00

Väčší dojazd a rýchle nabitie. "Revolučné" batérie by mohli spasiť elektromobily

Čoraz viac spoločností sa zaoberá alternatívou súčasných Li-Ion a Li-Pol batériových článkov. Budúcnosť vidia v takzvanej solid-state batérii s pevným elektrolytom.

Väčší dojazd a rýchle nabitie. "Revolučné" batérie by mohli spasiť elektromobily
Zdroj: Peugeot

Popularita elektromobilov u verejnosti postupne stúpa, ich vývoj rapídne napreduje a v porovnaní s modelmi z pred niekoľkých rokov ponúkajú súčasné novinky podstatne lepšie vlastnosti i parametre. Medzičasom sa slušne rozšírila aj infraštruktúra dobíjacích staníc, takže využívanie plne elektrických či plug-in hybridných vozidiel už nie je taký problém, stále by však malo byť primárnym zdrojom nabíjanie doma.

Súčasné batérie elektromobilov s technológiou Li-Ion by pritom mohli podľa niektorých značiek, ktoré už s ich vývojom a možným uplatňovaním do pripravovaných modelov začali, v blízkej budúcnosti vystriedať revolučné polovodičové „pevné“ solid-state batérie (SSB) a vďaka ich lepším vlastnostiam by sa dal docieliť ešte rýchlejší rozvoj elektromobility.

Riešenie by mohli priniesť aj v rámci celkovej bezpečnosti a ochrany pred požiarom, zlepšilo by sa nabíjanie, nabíjací čas, dojazd a to všetko bez dôsledku zväčšenia samotných batérií (teda ukrojenia z miesta v aute). Na prvý pohľad sa teda zdajú nové batérie s pevným elektrolytom ako ideálne riešenie pre mobilitu budúcnosti, no nemusí to byť také ružové, ako sa na prvý pohľad zdá.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.