Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2021, 14:04

Toto je prvé SUV svojho druhu. Alternatíva elektromobilov denne dobije takmer sto kilometrov

V sériovej podobe by sa malo prvé solárne SUV predstaviť v roku 2024 a o rok neskôr by mohlo byť k dispozícii na trhu (uvidíme, či aj u nás).

Toto je prvé SUV svojho druhu. Alternatíva elektromobilov denne dobije takmer sto kilometrov
Zdroj: Humble Motors

Ide zatiaľ iba o koncept, no mohla by to byť už čoskoro atraktívna alternatíva budúcnosti bez zbytočných "starostí" s nabíjaním a ťahaním káblov tak, ako to poznáme u dnešných plne elektrických vozidiel. Reč je o novinke s názvom Humble One, svetovo vôbec prvom pripravovanom elektrickom SUV so solárnym pohonom.

Všetky spomínané predpoklady sa však zakladajú len na plánoch severoamerického startupu Humble Motors sídliaceho v Kalifornii. 7,43 štvorcových metrov fotovoltanických solárnych panelov na prototype by malo podľa slov značky vyprodukovať denne energiu na maximálne 96 kilometrov bez emisnej jazdy.

​Ich úlohou je zachytávať slnečné svetlo a premieňať ho na energiu, ktorú následne využije osadený elektromotor. Ten disponuje maximálnym výkonom až na úrovni úctyhodných 760 kW (1 034 koní) a maximálny dojazd pripravovaného modelu má byť 800 kilometrov. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 64% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.